PARIZ, Najznačajnija turistička destinacija Francuske, sinonim za visoku kulturu, finu hranu i pića, do ove godine nije imala hotele sa pet zvjezdica kakvi postoje u drugim evropskim zemljama.
“Mnogi ljudi su se pitali kako hoteli poput ‘George V’ ili ‘Plaze’ imaju smao četiri zvjezdice”, izjavio je potpredsjednik za komunikacije lanca hotela “Sofitel Francois Parghel”.
Prema podacima Kancelarije za turizam, Pariz sada ima 13 hotela sa pet zvjezdica. Za mnoge od njih, uključujući “Sofitel”, peta zvjezdica je stigla poslije programa renoviranja, koji je pokrenut s ciljem da se unaprijedi hotelsko tržište. Da bi dobili pet zvjezdica, hoteli moraju da zadovolje na stotine kriterijuma, od veličine kreveta do telefona u kupatilu.
Francuska vlada se nada će hoteli sa pet zvjezdica pomoći Francuskoj da prevaziđe finansijsku krizu, jer ove godine bilježe pad posjete Britanaca i Amerikanaca – najmnogobrojnijih turista u Francuskoj.
Analitičari smatraju da turističkom sektoru u Francuskoj više doprinose jeftini “ekonomski hoteli” nego hoteli visoke kategorije.
“Pet zvjezdica same po sebi ne opravdavaju visoke cijene u tim hotelima”, izjavio je analitičar za hotelijerstvo Gijom Raskusije.
Prema podacima Turističke organizacije Pariza, Francusku je u prvih šest mjeseci ove godine posjetilo 15,9 miliona turista, što je za 7,5 odsto turista manje u odnosu na isti prošlogodišnji period. Smanjena potražnja, kraći rok za rezervaciju i pritisak da se sobe daju po prosječnim cijenama doveli su do pada prihoda hotelijera u tom periodu za 14 procenata.
Izuzetak je Pariz, čiji hoteli, prema podacima globalne revizorsko-konsultantske kuće “Deloitte”, i dalje bilježi veliki procenat iskorišćenosti soba. U konkurenciji gradova u bloku zemalja čija je valuta evro Pariz po indeksu iskorištenosti hotelskih soba od 74 odsto zauzima drugo mjesto iza Venecije. Upravo su se jeftini, odnosno “ekonomski hoteli” pokazali najvažnijima za prevazilaženje kriznih vremena.
“Francuska zavisi mnogo manje od luksuznih hotela od, na primjer, Njemačke ili Španije. ‘Ekonomski hoteli’ Francuskoj donose veliku zaradu u poređenju s Njemačkom ili Španijom, gdje su mnogo manje razvijeni”, dodao je Raskusije.
Svoju šansu, međutim, vide i menadžeri luksuznih hotela koji će, kako ističu, svu pažnju usredsrijediti na zahtjevne goste.