BEOGRAD, Srpsko tržište kapitala nalazi se trenutno u stanju pometnje, jer je ostalo bez trećine uloženih sredstava, saznaje “Press” na Beogradskoj berzi.
Naime, javna ponuda veoma atraktivnih akcija “T-Hrvatskog telekoma” (T-HT grupe), koje će se 5. oktobra ove godine naći na Zagrebačkoj i Londonskoj berzi, natJerala je strane investitore, uključujući i hrvatske, da povuku sredstva iz Srbije i prebace ih u Hrvatsku.
Na Beogradskoj berzi tvrde da javna ponuda “T-HT” akcija može da ima i pozitivan efekat na srpsko tržište kapitala, ukoliko i domaći političari uvide značaj takvog načina privatizacije.
“Javna preduzeća, kao što su NIS, “Telekom”, EPS, Aerodrom, u suštini su osnova na kojoj treba graditi tržište kapitala, jer su to kompanije za koje su investicioni i penzioni fondovi, osiguravajuće kompanije, najviše zainteresovani.
U slučaju da se ta preduzeća uskoro ne pojave na Berzi, domaći ulagači neće imati dovoljno kvalitetnih hartija u koje mogu da ulažu, pa će svoj kapital ulagati u inostranstvu.
Na takav način možemo doći u paradoksalnu situaciju da mi, kao zemlja kojoj su potrebna sredstava za razvoj, postanemo izvoznici kapitala i na takav način finansiramo tuđi razvoj, dok istovremeno naša privreda zavisi od skupih kredita”, upozoravaju stručnjaci na Beogradskoj berzi, a prenosi “Press”.
Aleksandar Sretenović, broker kuće “AC broker”, kaže da su zbog najave emitovanja akcija “Hrvatskog telekoma” strani investitori prodavali akcije u Srbiji po veoma niskim cenama.
“Na našoj berzi trguje oko 50 odsto stranih investitora, od čega je oko 30 odsto hrvatskih ulagača. Čim su Hrvati najavili da prodaju akcije svog “Telekoma”, hrvatski investitori počeli su da prodaju svoje akcije u Srbiji na Beogradskoj berzi i da taj novac od tih akcija prebacuju u Hrvatsku.
Budući da je za kratko vrijeme prodat veliki broj dionica, cijene hartija od vrijednosti na našoj berzi su pale”, kaže Sretenović, i dodaje da se broj investitora na berzi tokom septembra smanjio za oko 30 odsto, a da je promet sa izmedju pet i deset miliona evra dnevno pao na ispod pet miliona evra na dan.
Prema njegovim rečima, akcije javnih preduzeća su najatraktivnije hartije od vrednosti za sve investitore.
“U prvoj polovini septembra zabiljeležen je duži opadajući trend kretanja vrednosti berzanskih indeksa, međutim u periodu od 20. do 27. septembra indeks BELEX15 i indeks BELEXline biljeleže praktično svakodnevni rast vrijednosti.
Obim prometa prvih 27 dana septembra iznosio je više od 7,5 milijardi dinara, što u ovom trenutku predstavlja oko 60 odsto avgustovskog prometa”, zaključuju stručnjaci na Beogradskoj berzi, piše “Press”.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Da! berze u regionu rastu. polako se veliki investitori vracaju..sto je pozitivno.