PARAĆIN, Paraćinskoj staklari i dalje prijeti opasnost od zatvaranja. Rok za isplatu dugova za struju i gas ističe za deset dana.
Dok se radnici nadaju rješenju problema, nadležni ne odgovaraju na pitanje kako će agonija biti rješena.
I pored dogovora Elektriprivrede Srbije i paraćinske Staklare o produženju otplaćivanja duga do danas nije uplaćen ni dinar.
Ukupni dug za struju i gas, zaključno s junom mjesecom iznosi 950 miliona dinara. Rok za isplaćivanje duga za struju je 1. septembar. Ukoliko se taj rok ne ispoštuje fabrici će struja biti isključena i samim tim obustavljena proizvodnja. Radnici strahuju za svoja radna mjesta.
“Srpska fabrika stakla je vrlo bitna i bez staklare Paraćin je mrtav grad”, kaže jedan od radnika.
Cvetan Vasilev, vlasnik bugarske korporacije “Glasindustri” je od 2012. u staklaru uložio 118 miliona dinara. Prestao je sa ulaganjem kad su počeli finansijski problemi.
Radnicima je poručio da čini sve da obezbjedi novčana sredstva do 31. avgusta, međutim, već deset mjeseci nije uplaćivao ni dinar duga. S druge strane, gašenjem fabrike srpska privreda bi imala manju industrijsku proizvodnju i manji izvoz, rekli su sindikalci.
“A poljoprivredno prehrambeni sektor će u nabavci staklene ambalaže potpuno zavisiti od uvoza, čime ćemo srpsko tržiste na tacni, i to besplatno, servirati hrvatskim i drugim proizvođacima stakla“, navodi Živojin Milosavljević, predstavnik Samostanog sindikata.
Lokalna samouprava Paraćina jedino može da traži pomoć od države Srbije, koja je inače vlasnik 55 odsto fabrike. Grad nije u mogućnosti da utiče na događanja u fabrici.
“Fabrika stakla je najveći poslodavac u Paraćinu, kao Železara u Smederevu i apsolutno bez te fabrike u Paraćinu bismo imalo mnogo težu ekonomsku i socijalnu
situaciju”, objašnjava Saša Paunović, predsjednik opštine Paraćin.
Direktor staklare Borislav Vuković nije želio da se obrati B 92 i kaže kakva budućnost očekuje zaposlene. Njegova sekretarica nam je poručila da će se direktor obratiti medijima kada ima šta da kaže.
Gašenjem paraćinske staklare javna preduzeća neće naplatiti svoja potraživanja, a na ulici će ostati 850 radnika, kažu zaposleni. Ipak, radnici su optimistični i sve nade polažu u državu od koje očekuju nalaženje rješenja. B 92