BANJALUKA – Cijene nekretnina u Republici Srpskoj poskupljuju. Najskuplja je Banjaluka, gdje cijena kvadrata stana u novoj gradnji dostiže i do tri hiljade maraka, a slično je i u ostalim gradovima Srpske. Međutim, zanimljivo je da se stanovi ipak prodaju.
Za kupovinu stana u Banjaluci neophodano je isto novca kao za kupovinu nekretnine u Budimpešti. Kvadrat stana u centru najvećeg grada u Srpskoj je tri hiljade maraka.
“Srednja cijena starih stanova je oko 1700, a novih oko 2200”, kaže Manojlo Popović iz Agencije “Senzor nekretnine” u Banjaluci.
Rast cijena u odnosu na prethodni period vidljiv je i u Bijeljini i Trebinju. Akcenat je na manjim stanovima.
“Imamo jednu zgradu gdje je cijena bila 1.900 KM po kvadratu, ali imamo i po 1.400”, kaže Željko Despotović iz bijeljinske agencije “SIM nekretnine”.
“Velika je nestašica malih stanova, kreću se oko 1400 KM, čak se izravnala sa tržišnom cijenom novogradnje. Sad ima 50 kupaca koji traže mali stan do 40 kvadrata”, ističe Vaso Milić iz agencije “Tviko” iz Trebinja.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, novi stanovi su najjeftiniji u Doboju i Istočnom Sarajevu.
“Cijena starih stanova je u prosjeku 1.160, novogradnja 1.300 KM, cijene stagniraju 3-4 godine”, navodi Ranko Vukmanović iz agencije “Nek-nekretnine” iz Istočnog Sarajeva.
Lokacija, kvadratura, kvalitet, vrijeme gradnje, ali i potražnja stambenih jedinica ipak određuju cijenu.
“Cijena stanova raste, ali raste i kvalitet gradnje. Mogli bi neki investitori da naprave stanove po 1.200 KM, ali da budu bez lifta, bez toplotne pumpe, bez parking mjesta…”, istakao je Despotović.
Cijene su paprene, ali prodaja ne jenjava. Ono što je zanimljivo jeste da ima veoma mali broj stanovnika u Srpskoj koji su zainteresovani da kupe kuću i zemlju, posebno izvan gradske zone, iako je cijena mnogo niža u odnosu na cijenu stanova. BN