BEOGRAD, Potrošači su bespomoćni jer država preko svojih regulatornih tijela ne radi svoj posao, kaže Goran Papović, predsjednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
„Već dvije godine pokušavamo da stupimo u kontakt sa Direkcijom za mjere i dragocjene materijale, kako bismo na sistemski način regulisali problematične situacije na koje nam potrošači ukazuju“, kaže Papović.
On dodaje da su „oni su do te mjere bili osioni, da čak ni odgovor od njih nismo dobili“.
Papović navodi da „problem nisu samo baždarene benzinske pumpe. Oni bi trebalo da kontrolišu i ispravnost gasomjera, strujomjera, vodomjera, vaga u trgovinama, taksimetara, pijačnih kontrolnih vaga, kojih, uzgred, i nema na većini pijaca ili ako ih ima nisu standardizovane“.
On ističe da su u obraćanju Direkciji „bili dovoljno korektni time što su samo izrazili sumnju da sa sistemom mjerenja potrošnje vode nešto nije u redu“ ali da su naišli na zid ćutanja.
„Na stotine potrošača je oštećeno, ali niti imaju mogućnost da obezbjede ispravan vodomer niti na sudu mogu da dokažu nepravilan obračun. Činjenica je da propisi nalažu da se na svakih pet godina provjeri ispravnost vodomjera, ali koliko potrošača se uopšte sjeća kada su im posljednji put ljudi iz vodovoda to kontrolisali“, kaže on.
Papović navodi da „ako vodomjer nije redovno baždaren, javna preduzeća mogu da izdaju samo predračune za utrošak vode, ali oni se o to oglušuju, pa čak i kada je enormna potrošnja domaćinstva signal da nešto sa mjerenjem nije u redu, ne provjeravaju instrumente nego pišu tužbe. Problem je što većina sudija ne razumije pravilnik o mjerama, pa ni u toj fazi potrošač nema zaštitu“.
On dodaje da, iako su kontrolne laboratorije EPS-a nešto uređenije, situacija i kod strujomjera je gotovo preslikana jer bi i oni trebalo da se baždare na osam do 12 godina, ali se to vrlo često „preskoči“.
Papović kaže i da je NOPS u više navrata dobijao pritužbe potrošača koji su posumnjali u ispravnost taksimetara jer vožnju na istoj relaciji plaćaju različito, ali da je i taj segmet tržišta van svake kontrole.
„Ako pitate bilo kog taksistu, tvrdiće vam da svake godine baždari taksimetar, ali to ne samo da nije tačno, nego je pitanje i kako to čine slobodni ili divlji taksisti. To bi trebalo da kontroliše i komunalna inspekcija, ali oni po tom pitanju ništa ne čine“, objašnjava Papović. Danas