SARAJEVO, Direktor Bosnalijeka Nedim Uzunović izjavio je da se teško oteti utisku kako se spominjanje njegovog imena u kontekstu objave tzv. „Panama Papers“ nastoji iskoristiti kako bi se uzdrmao Bosnalijek u osjetljivom trenutku privatizacije, donošenja pravilnika o cijenama lijekova i kreiranja esencijalnih listi.
-Ovi besmisleni napadi na mene i produkovanje nekakve afere dolaze u vrlo osjetljivom trenutku za Bosnalijek i cijelu farmaceutsku industriju u BiH. Prijedlog novog pravilnika o lijekovima prijeti da potpuno uruši domaću industriju lijekova. Mi nismo protiv Pravilnika kako nam svjesno pokušavaju imputirati. Pa ako iko želi da se na nivou države regulišu određene stvari, onda smo to mi, odnosno domaći proizvođači. Ali način na koji se to pokušalo uraditi je bio ne transparentan i bez učešća struke – izjavio je Uzunović u intervjuu za „Slobodnu Bosnu“.
On ističe kako se farmaceutska industrija u BiH suočava s „maćehinskim odnosom države“, a za primjer takvog odnosa navodi i način formiranja esencijalnih listi lijekova i kako ističe, prelijevanje sredstava iz naših zdravstvenih fondova u inostranstvo preko stranih farmaceutskih kuća.
-Zamislite da Bosnalijek uzme 120 miliona KM sa esencijalne liste u Sloveniji i donese u BiH za lijekove koji se već proizvode u Sloveniji. Dalje, konstantno se govori o tome da imamo najskuplje lijekove u regionu itd., a niko konkretno da kaže koje lijekove. Radi se o specifičnim lijekovima, uglavnom citostaticima, koje mi i ne proizvodimo, odnosno nemamo nikakav interes – ističe Uzunović.
Govoreći o svojoj privatnoj kompaniji koja se spominje u „Panama Papers“ Uzunović navodi da ju je osnovao prije preuzimanja direktorske funkcije u Bosnalijeku, dok je živio u Rusiji.
U svemu tome, kaže, nema ništa sporno.
-Nijedan zakon ili drugi pravni akt mi ni danas ne brani da otvorim firmu, budem vlasnik firme ili dioničar ili radim neki drugi posao pored Bosnalijeka. Mislim da se u javnosti vrlo često prešućuje ili svjesno izbjegava činjenica da Bosnalijek d.d. nije javno preduzeće ili javna institucija već otvoreno dioničarsko društvo. Dakle, kompanija koja se spominje je osnovana sasvim legalno i to nije bio nikakav nezakonit posao. Ta firma nikada nije poslovala s Bosnalijekom, kao što neki pokušavaju imputirati. Uostalom, potvrđuje to i finansijska dokumentacija. A što se tiče poreza, podsjećam da sam u to vrijeme živio u Rusiji skoro 8 godina i prema zakonu o porezu na ukupan prihod građana nisam bio u obavezi da se prijavljujem kao poreski obveznik. Zamislite sada stotine hiljada naših državljana koji godinama žive i rade vani, Njemačka, Austrija….da se prijavljuju u BiH? Upravo je zbog toga i regulisao zakon, kako naše države tako i ostalih, status fiskalnih rezidenata prema mjestu privremenog boravka – navodi Uzunović. Fena