JAGODINA, Predsjednik Skupštine grada Jagodina Dragan Marković – Palma, izjavio je da će iduće godine grad mnogo više pažnje posvetiti poljoprivredi.
Nastojaćemo da dovedemo strance koji bi uložili kapital u prehrambenu industriju Jagodine i Pomoravlja, koja će podstaći brži razvoj primarne proizvodnje a za to ovaj dio Srbije ima velike potencijale, rekao je Marković.
On je za iduću godinu najavio dolazak Kompanije “Della Valentino” iz Verone, velikog proizvođača sira u Italiji, koja bi u Jagodini gradila Fabriku za preradu mlijeka. Ocijenivši da fabrici neće biti dovoljne količine mlijeka samo iz šest opština Pomoravskog okruga, on je dodao da će se u njoj prerađivati i mlijeko poljoprivrednika iz Rasinskog i Braničevskog okruga. To će, naglasio je, značiti i nova radna mjesta.
Jagodina je za iduću godinu u budžetu grada poljoprivredi namijenila 31.000.000 dinara, od čega su podsticajna sredstva za razvoj 20.000.000 dinara. Uz to poljoprivrednici su u Jagodini oslobođeni poreza na imovinu za poljoprivredno i šumsko zemljište.
Poljoprivrednici Jagodine posljednjih pet godina su bili oslobođeni plaćanja tog poreza radi prevazilaženja ekonomske krize i da se pomogne u poljoprivredi Jagodine da budu ublažene posljedice krize, objasnio je Marković.
U organizaciji i o trošku grada, nekoliko stotina poljoprivrednika Jagodine su bili u posjeti farmama i sajmovima u Austriji, Njemačkoj, Francuskoj, da bi vidjeli kako to evropski farmeri rade, a grad je za njih kupio i 250 junica simentalske pasmine, podsjetio je Marković.
On je naglasio da je za seljaka najvažnije da ima gdje da plasira ono što proizvede i da zna unaprijed po kojoj cijeni i da za to dobije novac na vrijeme, “da ga niko ne vara i ne laže”.
Prema popisu poljoprivrede, koji je trajao od 1.oktobra do 15.decembra prošle godine u Jagodini ima 6.358 poljoprivrednih domaćinstava, koji obrađuju 18.790 hektara zemljišta.
Podaci Regionalne privredne komore (RPK) za Šumadiju i Pomoravlje pokazuju da prehrambena industrija u ovom regionu ove godine bilježi spoljnotrgovinski suficit od 22 miliona dolara a primarna poljoprivreda 13 miliona dolara.
“Od ukupnog izvoza poljoprivrednih proizvoda, 49 odsto otpada na voće”, rekla je projekt menadžer Centra za EOI i evropske integracije RPK Ružica Stančić.
Najveći dio izvoza prehrambene industrije odnosi se na izvoz mineralne vode i osvježavajućih pića, prerađenog i konzerviranog voća i povrća, zatim prerađevina od mesa, mliječnih proizvoda, konditorskih i mlinskih proizvoda, začina i stočne hrane, precizirala je Stančić. Tanjug