LONDON, Vrijednost akcija na evropskim berzama porasla je u petak, dok je vrijednost većine azijskih i akcija Volstrita opala, jer ulagači pokušavaju da nađu ravnotežu u novom dobu niskih kamatnih stopa koje treba da potstaknu posustalu svjetsku ekonomiju, prenose agencije.
I Australijska berza zatvorena je u petak s padom indeksa većim od dva odsto. Nikkei indeks Tokijske berze potonuo je 3,6 odsto. U Hong Kongu je Hang Seng indeks bio u blagom plusu, dok su na većini drugih azijskih berzi cijene padale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica pao je 2,7 odsto.
U četvrtak su, drugi dan zaredom, vodeći indeksi na Volstritu potonuli oko pet odsto, zabilježivši najveći dvodnevni pad od 1987. godine, jer su upozorenja brojnih kompanija o pogoršanju uslova poslovanja i snažan pad prometa u trgovačkim lancima ojačali strahovanja od duboke recesije američke privrede. U oktobru je, naime, samo najveći svjetski trgovački lanac “Vol mart” zabilježio rast prodaje od 2,4 odsto, dok je prodaja svih ostalih drastično pala.
Od izbora Baraka Obame za predsjednika SAD Volstrit je potonuo 10 odsto. U srijedu i četvrtak Donj Jones i S&P indeks potonuli su oko 10 odsto, što je njihov najveći dvodnevni gubitak od velike berzanske krize u oktobru 1987. godine.
Ulagače je uznemirio i rast broja zahtjeva za pomoć nezaposlenima za 122.000, na 3,84 miliona, što je najviše od februara 1983. godine, kada je privreda bila u recesiji.
Uz to, brojne kompanije, među kojima i tehnološki gigant “Cisco Systems” te medijski gigant “Dizni”, ostvarile su slabije od očekivanja poslovne rezultate u proteklom tromjesečju i upozorile su na pogoršanje poslovnih uslova.
Evropski berzanski indeksi u petak su ojačali, nadoknadivši dijelom ogromne gubitke zabilježene dan ranije, najveću podršku crpeći od rasta cijena dionica naftnih i rudarskih kompanija. Londonski FTSE ojačao je skoro dva odsto, a Frankfurtski DAX indeks bio je na nešto manjem dobitku, oko 0,9 odsto.
– Radi se jednostavno o tehničkom oporavku. Ne postoji neki drugi razlog za rast, osim da su ulagači možda počeli pozitivnije razmišljati o monetarnoj politici – istakao je strateg u “AXA Invesment Managersu ” u Parizu Franc Venzel.
Rudarske kompanije, kao “Biliton”, zabilježile su rast cijena dionica u rasponu od 1,8 do 4,1 odsto, pod uticajem rasta cijena niza kovina, od bakra i aluminija do zlata i platine. Dionice u sektoru energetike takođe su bile na dobitku, a ojačale su i farmaceutske dionice.
Cijene nafte porasle su u petak na međunarodnim tržištima iznad 62 dolara za barel, jer je slabiji dolar pomogao poduprijeti cijene koje su dan ranije pale na najniži nivo u 20 mjeseci.
U najnovijoj prognozi svjetskog privrednog rasta, MMF je oštro smanjio procjene, ističući da se “globalna aktivnost brzo usporava”.