BANJALUKA, Proizvodnja u metalskom sektoru RS u prva četiri mjeseca ove godine smanjena je za 4,3 odsto u odnosu na isti period lani, rekao je sekretar Udruženja metalurgije i prerade metala u Privrednoj komori RS Pero Ćorić.
On je istakao da je zabrinjavajuće to što je i u četvrtom mjesecu u odnosu na prva tri došlo do pada.
– Ako posmatramo pokazatelje za tri i četiri mjeseca ove godine vidimo da je došlo do blagog pada, pa je tako proizvodnja osnovnih metala u prva tri mjeseca u odnosu na isti period lani bila manja za četiri odsto, a sad je manja za 4,3 odsto. Značajan pad zabilježen je u proizvodnji osnovnih metala, u proizvodnji ostalih mašina i uređaja, kao i u proizvodnji ostalih saobraćajnih sredstava – kazao je Ćorić.
On je naglasio da su preduzeća u Srpskoj ušla u opštu nelikvidnost, prije svega, jer su ih sustigli krediti koje su podizali za investiranje proteklih godina.
– Tu su i obaveze po osnovu povećanih stopa poreza i doprinosa, a kvalitetnih poslova koji bi se mogli naplatiti nema, što predstavlja veliki problem za preduzeća – kazao je Ćorić.
Ćorić je istakao da je potrebno ozbiljno razmotriti kakve je efekte dalo povećanje stopa poreza i doprinosa.
– Minimalno o čemu treba ponovo razmišljati je ponovno uvođenje neoporezivog dijela ličnog dohotka – naglasio je Ćorić.
On je istakao da dodatni problem privrednicima predstavlja i činjenica da fondovi koji su dužni po zakonu da vraćaju neto platu po osnovu bolovanja i porodiljskog bolovanja to ne refundiraju i duguju preduzećima i po dvije godine.
– Razumijemo da su i oni u krizi ali tu krizu treba rješavati na drugi način, a ne preko leđa privrednika. Zbog svega ovoga plašim se da će idući mjeseci takođe pokazati negativan trend u poslovanju – naglasio je Ćorić.
Statistika
Industrijska proizvodnja u prva četiri mjeseca ove godine u RS povećana je za 4,2 odsto, u odnosu na isti period 2010. godine. Posmatrano po statističkim oblastima, za četiri mjeseca 2011. godine u odnosu na isti period prethodne godine, do rasta proizvodnje došlo je u osamnaest oblasti, dok je do pada proizvodnje došlo u devet oblasti. Glas Srpske