PEKING, Trgovinska razmjena Kine nastavila je pad u avgustu, kad je izvoz pao za 5,5 odsto mjereno u dolarima u odnosu na isti mjesec prethodne godine, dok je uvoz pao za 13,8 odsto, saopštila je danas kineska Carina, što ukazuje na slabljenje druge po veličini privrede u svijetu.
Izvoz je pao na 196,9 milijardi dolara u avgustu u odnosu na isti mjesec 2014. godine a uvoz na 136,6 milijardi dolara, uz rast trgovinskog suficita od 20,1 odsto, navela je Carina na svom internet sajtu.
Ekonomski stručnjak Džulijan Evans-Pričard predviđa da će trgovinska razmjena da se poboljša narednih mjeseci, jer je u avgustu pogođena velikom eksplozijom u luci Tjencin i time što je vlada zatvorila fabrike uoči velike vojne parade u Pekingu prošle nedjelje.
Međutim, slabi trgovinski podaci zajedno s drugim slabim indikatorima predstavljaće novi pritisak na kineske vođe da pokušaju da spriječe suviše brzo usporavanje privrede i gubljenje radnih mjesta.
Veliki broj kineskih proizvođača okrenutih ka izvozu podsticali su impresivan ekonomski rast zemlje, ali rast stagnira zbog pada tražnje na svjetskom nivou.
Najnoviji podaci uslijedili su poslije većeg od očekivanog pada izvoza u julu od 8,3 odsto i niza drugih loših pokazatelja o fabričkim nabavkama, prodaji na malo, investicijama i industrijskoj potrošnji.
Kineske devizne rezerve pale su za rekordnih 93,9 milijardi dolara u avgustu, pošto je centralna banka kupovala devize da podrži juan poslije iznenadne devalvacije.
Rezerve su pale na 3.557 milijardi dolara na kraju avgusta, navela je Narodna banka Kine. I pored avgustovskog pada, kineske devizne rezerve i dalje su najveće na svijetu.
Privredni rast Kine stao je nepromijenjen na 7,0 odsto u posljednjem kvartalu, ali su porasle sumnje da Peking može da zadrži taj nivo rasta cijele godine, što se odrazilo na kratkotrajnom poremećaju na svjetskim berzama prošlog mjeseca.
U odgovoru na posustajući rast, Peking je smanjio kamatne stope pet puta u novembru, a najnovije smanjenje bilo je krajem avgusta. Kina je takođe devalvirala juan prošlog mjeseca u neočekivanom potezu koji su neki protumačili kao pokušaj podsticanja izvoza, mada je Peking naveo da je namjera da devizni kurs bude više tržišno orijentisan. Beta