BRISEL – Industrijska proizvodnja u zoni evra pala je u maju najviše za gotovo 16 godina pošto su na najveće evropske ekonomije nepovoljno djelovali rast evra prema dolaru, skok troškova za energiju i hlađenje globalnog ekonomskog rasta.
“Proizvodnja u petnaestočlanom bloku pala je u maju 1,9 odsto u poređenju s aprilom, što predstavlja najveći mjesečni pad od decembra 1992. godine”, saopštila je juče statistička služba EU Eurostat.
Gledano na godišnjem nivou, industrijska proizvodnja je u maju pala 0,6 odsto, što je prvi pad na godišnjem nivou u posljednje tri godine.
Evropske kompanije usporile su proizvodnju pošto je evro ove godine ojačao prema dolaru za 8,8 odsto, a za godinu dana 15 odsto, što umanjuje konkurentnost evropskih proizvoda i otežava izvoz. Nepovoljno je djelovao i rast troškova kao posljedica rekordnih cijena nafte. Cijene nafte su u posljednjih godinu porasle 94 odsto i krajem prošle sedmice se popele na rekordnih više od 147 dolara za barel.
Usporavanje globalnog rasta takođe je doprinijelo smanjenju prodaje evropskih proizvoda u inostranstvu i to je posebno ukočilo ekonomije poput njemačke, koje su predvodile ekspanziju zone evra u prvom ovogodišnjem kvartalu.
Pojedinačno posmatrano, industrijska proizvodnja u Njemačkoj i Francuskoj, najvećim ekonomijama zone evra, u maju je pala 2,6 odsto na mjesečnom nivou, dok je italijanska oslabila 1,4 odsto.
Saopšteno i da je industrijska proizvodnja u 27-članoj EU u maju pala 1,4 odsto na mjesečnom i 0,6 odsto na godišnjem nivou. Agencije