BANJALUKA, Poreska uprava Republike Srpske je u prvih sedam mjeseci ove godine na račun javnih prihoda prikupila 1,245 milijardi maraka, kao i 7,8 miliona KM po osnovu doprinosa za Fond solidarnosti.
Ukoliko se uporede podaci iz istog perioda prošle godine, naplaćeni iznos po osnovu direktnih poreza veći je za pet odsto, odnosno prikupljeno je skoro 267 miliona maraka, ili 13,3 miliona više.
Sa druge strane, podaci Poreske uprave RS pokazuju da su doprinosi za ovogodišnjih sedam mjeseci naplaćeni u iznosu od oko 765 miliona KM, što je u odnosu na naplatu iz istog perioda prošle godine manje za 4,2 miliona KM, ili jedan odsto.
Međutim, pozitivan indeks kod direktnih poreza ostvaren je prvenstveno zahvaljujući porezu na dobit, na osnovu kojeg je uplaćeno oko 27 miliona maraka više u odnosu na prošlu godinu, dok su ostala tri poreza iz grupe direktnih u velikom padu.
Procentualno, najveći pad je zabilježen kod prikupljanja poreza na nepokretnosti i to od 28 odsto, zatim poreza na upotrebu i držanje dobara 19 odsto i poreza na dohodak od šest odsto. Zbirno gledano, na osnovu ova tri poreza prikupljeno je oko 13,6 miliona KM manje nego u prvih sedam mjeseci prošle godine.
Kada su ostali javni prihodi u pitanju, u prvih sedam mjeseci ove godine naplaćeno je 211 miliona KM, odnosno 11,8 miliona KM više, ili šest odsto u odnosu na uporedni period.
Tako je, prema podacima Poreske uprave RS, prikupljeno više novca po osnovu naknade za priređivanje igara na sreću, gdje je inkasirano 12,7 miliona KM, što je za 12 odsto više, ali je veliki pad zabilježen kod prikupljanja koncesionih naknada, jer je prikupljen 4,1 milion manje nego u istom periodu 2015. godine, što predstavlja pad od 12 odsto u odnosu na prvih sedam mjeseci prethodne godine.
“Manja naplata je zabilježena kod zaostalih obaveza po osnovu indirektnih poreza. U poređenju s prošlom godinom naplaćeno je 27,7 miliona KM manje. Navedena razlika se najvećim dijelom odnosi na uplatu Rafinerije nafte Brod, a po osnovu unaprijed plaćenih rata reprograma u 2015. godini”, rečeno je u Poreskoj upravi RS.
Goran Radivojac, profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci, rekao je kako su podaci o padu prihoda na osnovu poreza na nepokretnosti očekivani, budući da nije poznato da je neko od neredovnih platiša sankcionisan.
“Većina takvih kada to uoči vodi se time da ne treba da ga plaća. U svemu ovome Poreska uprava RS trebalo bi da preduzme neke aktivnosti budući da su lokalne zajednice zbog toga ugrožene jer su automatski i njima prilivi manji”, kazao je on, dodajući kako je to možda i najveći razlog pada naplate prihoda od poreza na upotrebu, držanje i nošenje dobara.
Podsjećamo, krajem aprila ove godine zbog sve slabije naplate poreza Poreska uprava RS upozorila je obveznike poreza na nepokretnosti koji nisu izmirili obaveze za tri prethodne godine da bez odlaganja izvrše uplatu utvrđenog iznosa poreskog duga.
Kako su tada naveli, protiv poreskih obveznika, koji nisu izmirili obaveze u roku i na način utvrđen Zakonom o porezu na nepokretnosti, Poreska uprava RS će preduzeti mjere prinudne naplate, izvršenjem na novčanim sredstvima, odnosno na pokretnoj i nepokretnoj imovini dužnika.Nezavisne novine