SARAJEVO, Glavni budžetski problem sa kojim se suočavaju opštinske vlasti u vrijeme globalne ekonomske krize je pad prihoda i povećanje troškova, rezultat je istraživanja koje je provela Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) putem petogodišnjeg Projekta upravne odgovornosti (GAP) nad opštinama u BiH.
U izvještaju GAP-a, koji je prezentovan danas u Sarajevu, navodi se da je do povećanja troškova u ovoj godini došlo usljed donošenja novih propisa sa viših nivoa vlasti, te povećanja cijena i inflacije, građevinskih troškova, doprinosa, plata, cijene energije i goriva, te rasta broja stanovnika.
Sve opštine u BiH su se izjasnile da su smanjile rashode kroz odgađanje kapitalnih projekata, zamrzavanje zapošljavanja, ukupno smanjenje usluga, ograničavanje, ili smanjenje putovanja, te ukidanje programa i otpuštanja radnika.
Otpravnik poslova Ambasade SAD u BiH Džudit Cefkin rekla je da je cilj današnje konferencije o budžetskim problemima u BiH suočavanje sa izazovima, te poboljšanje prakse budžetiranja na opštinskom nivou.
Prema njenim riječima, GAP projekat radio je dosta na poboljšanju kvaliteta pružanja usluga građanima BiH, na povećanju odgovornosti opštinskih službenika, te na poboljšanju njihovog unutrašnjeg rada.
“Radom na poboljšanju budžetske prakse opštinske vlasti će biti u mogućnosti da efikasnije planiraju prihode i rashode, te na taj način bolje odgovaraju potrebama građana”, istakla je Cefkinova.
Ona je rekla da se GAP projektom koji traje već pet godina želi pružiti podrška lokalnim vlastima u BiH kako bi se povećala njihova efikasnosti i odgovornosti, jer su opštine te koje su najbliže građanima.
GAP projekat finansirao je više od 40 šalter sala koje obezbijeđuju efikasno i transparentno pružanje usluga, a koje su u nekim slučajevima, smanjile građanima BiH vrijeme čekanja i za 50 odsto.