NJUJORK, Širenje dužničke krize u evrozoni i usporavanje rasta kineske privrede izazvali su juče na Wall Streetu pad cijena akcija šesti uzastopni dan, a u tom je periodu najvažniji Standard & Poor's 500 izgubio više od 7 odsto.
Dow Jones Industrial Average oslabio je juče 2,05 odsto, na 11.257 bodova, dok je Standard & Poor's 500 potonuo 2,21 odsto, na 1.161 bod, a Nasdaq Composite 2,43 odsto, na 2.460 bodova. Na aukciji njemačkih državnih obveznica juče je zabilježena najmanja potražnja od uvođenja evra, što je primoralo tamošnju centralnu banku Bundesbank na kupovinu velikog dijela ponuđenih obveznica i izazvalo strahovanja da dužnička kriza zahvaća čak i jezgru evrozone. Zbog toga su pale akcije u svih 10 sektora S&P 500 indeksa, a pod najvećim je pritiskom bio bankarski sektor. Akcije JPMorgan Chasea i Citigroupa pojeftinile su više od 3,5 odsto.
Pod snažnim su se pritiskom našli i rudarski te energetski sektor. S&P indeks rudarskog sektora pao je 2,8 odsto, što je posljedica straha ulagača od slabljenja potražnje za sirovinama. Juče je, naime, objavljeno da je industrijska aktivnost u Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirovina, pala na najniži nivo u 32 mjeseca, što ukazuje na oštro usporavanje rasta druge po veličini svjetske privrede.
Ni američki makroekonomski podaci ne daju razloga za optimizam. Prošle je nedjelje broj zahtjeva za pomoć nezaposlenima neočekivano porastao, dok je potrošnja domaćinstava u oktobru jedva ojačala. Pad S&P 500 indeksa šest dana zaredom najduži je negativni niz još od početka avgusta. Hina