FRANKFURT, Maloprodajne cijene u Njemačkoj pale su za 4,6 odsto ove godine do juna, što je najveći godišnji pad u protekle četiri decenije, saopštila je vlada.
Pojeftinjenje energije je glavni činioc pada cijena, kaže federalna statistička kancelarija. Energija danas košta 8,4 proceneta manje nego juna prošle godine. Naftni proizvodi su jeftiniji za 24 odsto, struja 5,7 a gas 3,5 procenta.
U maju su proizvođačke cijene u toj najvećoj evropskoj privredi snižene 3,6 odsto, takođe, na godišnjem nivou, prenosi agencija Blumberg. Ekonomisti su očekivali da će sniženje maloprodajnih cijena u junu biti veće od 4,1 odsto.
Cijene sirove nafte u Njemačkoj su u junu skliznule više od 50 odsto u poređenju s istim mjesecom lani, dok su istovremeno slabljenje privrede i porast nezaposlenosti umanjili tražnju.
Evropska centralna banka (ECB), koja je snizila svoju ključnu kamatnu stopu na rekordno niskih jedan odsto, očekuje da kretanje cijena zadrži “smjer slabljenja”.
“Cijene će ostati na negativnoj teritoriji, ali bi mogli da budemo svjedoci najgoreg, jer su cijene nafte u julu prošle godine dostigle rekordne nivoe”, ukazao je ekonomista “Postbanke” u Frankfurtu Tilo Hajdrih.
U odnosu na maj, proizvođačke cijene su snižene samo 0,1 odsto. Isključujući cijene energenata, proizvođačke cijene su prošlog mjeseca opale 2,8 odsto na godišnjem nivou i bile su nepromjenjene u odnosu na prethodni mjesec. Inflacija potrošačkih cijena je u junu drugi mjesec uzastopce bila nulta, dok su potrošačke cijene u zoni evra, sa 16 zemalja članica, opale 0,1 odsto na godišnjem nivou.
ECB je saopštila da je to slabljenje rezultat pojeftinjenja sirove nafte i da će biti privremenog karaktera.
Njemačko ministarstvo finansija je, takođe, svelo na minimum rizik od deflacije (pada nivoa cijena i troškova života u jednoj ekonomiji), kada potrošači odlažu kupovine u očekivanju daljeg sniženja cijena.