BEOGRAD, Spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije za prvih šest mjeseci ove godine smanjena je za 37 odsto u odnosu na isti period prošle godine, s tim da je izvoz pao za 32,8 odsto, a uvoz za 39 odsto – saopšteno je iz Privredne komore Srbije (PKS).
U saopštenju se kao razlog za pad izvoza i uvoza navodi globalna ekonomska kriza i pad tražnje na svjetskom tržištu i dodaje da polugodišnji deficit bilansa robne razmjene Srbije s inostranstvom iznosi 3,4 milijarde dolara, odnosno za 44,5 odsto manje nego u istom periodu prošle godine.
Na smanjenje izvoza uticao je značajan pad cijena primarnih proizvoda na svjetskom tržištu, koji imaju relativno visok udio u strukturi domaćeg izvoza, dok je padu uvoza pogodovao pad industrijske proizvodnje i domaće potrošnje.
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena, prema podacima Zavoda za statistiku na koje se poziva PKS, dostigla je vrijednost od 10,9 milijardi dolara, odnosno izvoz 3,7 milijardi dolara, a uvoz 7,1 milijardi dolara.
Najveći suficit u razmjeni ostvaren je sa Crnom Gorom, BiH i Makedonijom, te prvi put sa Irakom, a najveći negativan saldo zabilježen je u trgovini sa Rusijom, zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa, ali i zbog nedovoljnog korišćenja od srpskih izvoznika mogućnosti koje pruža Bilateralni sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom.
Posmatrano prema regionima, najveći dio spoljnotrgovinske robne razmjene ostvaren je sa članicama EU (više od polovine ukupne razmjene), a drugi po važnosti spoljnotrgovniski partner Srbije su zemlje Cefte.