ZAGREB, Dionički indeksi Zagrebačke berze i protekle su sedmice završili s padom vrijednosti, Crobex za 2,53 posto, a Crobex10 za 1,97 posto, dok je najtrgovanijom dionicom HT-a ostvareno više od 82 miliona kuna, ili više od 45 posto ukupnog redovnog prometa.
Prošle sedmice bio je šesti zaredom koji su dionički indeksi završili s minusom, pa je Crobex tjedan završio na 2.038,04 boda, a specijalizirani indeks Crobex10 na 1.072,31 bod.
Ukupni tjedni promet Berze premašio je 200 miliona kuna, od čega se 177,9 miliona kuna odnosi na redovni promet.
Kratkotrajni brzi rast volumena trgovine u srijedu, “ali nažalost bio je to samo jednokratni burzovni shopping”, a zanemari li se taj jedan dan sve ostalo je u uobičajenom jesenskom ritmu vrlo niske likvidnosti, podsjeća se i u sedmičnom komentaru Zagrebačke berze.
Rastu volumena u srijedu doprinijela je dionica HT-a, pri čemu se u komentaru napominje kako je navodno jedan mirovinski fond jednokratno kupio tek nešto veću količinu dionica HT-a.
To se osjetilo i na sedmičnoj statistici s podatkom da se više od 45 posto redovnog prometa, ili 82,3 milijuna kuna, odnosi na trgovanje dionicom HT-a. Cijena dionice HT-a na sedmičnom je nivou porasla za 1,12 posto, na 272 kune.
Po prometu slijedi dionica Atlantske plovidbe s 11,6 miliona kuna sedmičog prometa, a cijena toj dionici pala je za 4,81 posto, na 990 kuna.
I dionice drugih trgovanijih brodarskih kompanija sedmicu su završile s padom cijene, a nastavljen je i pritisak na građevinski sektor s padom cijena dionica za više od 6 posto. Tako je dionica Dalekovoda na tjednoj razini u minusu za 6,57 posto, IGH za 6,09 posto, Ingre za 6,65 posto, Tehnike za 10,13 posto, itd.
Prošlosedmični dobitnik je dionica HG Spota s rastom cijene za čak 54,55 posto, na 68 kuna. Dionicom HG Spota, koja je početkom tjedna iz posebnog režima trgovine prešla u redoviti režim, prošli je tjedna ostvareno oko 7,7 miliona kuna prometa.
Od korporativnih vijesti, analitičari Zagrebačke berze u komentaru napominju kako je medije najviše uzburkala priča oko velikog, milionskog dolarskog ugovora između Genera Istraživanja d.o.o. i američkog Pfeizera.
“Zbrka oko dvije kompanije sličnog naziva Genera Istraživanje d.o.o. i Genera d.d., protivriječne izjave po novinama, pa potom demantiji istih, uzrokovale su veliki rast cijena Genere d.d. koja s Pfeizerom nema ništa, ali s Genera Istraživanjem navodno ima istog većinskog vlasnika. Činjenicu da Genera Istraživanja d.o.o. nije u sastavu Genera Grupe ulagači jednostavno zanemaruju jer su stekli dojam da bi Genera Grupa na kraju ipak mogla progutati Generu Istraživanja. To je u petak službeno demantovano, ali bez obzira na to cijena dionice Genere d.d. prošle sedmice povećana je za gotovo 13 posto”, kaže se u komentaru.
Podsjeća se takođe da je Zagrebačka berza odlučila skrenuti pažnju investitora i investicijske javnosti na potrebu pojačanog praćenja vijesti o dionici Badela 1862 koju je, zbog blokade žiro računa kompanije, stavila u poseban segment posmatranja.