BANJA LUKA, Zvornička Fabrika glinice „Birač“ zbog novog talasa pojeftinjenja aluminijuma mjesečno gubi dva miliona maraka.
Cijena aluminijuma na svjetskom tržištu nastavlja da pada. U julu se bilježe samo rekordno niske cijene, a u drugu polovinu jula aluminijum je ušao s prosjekom od 1868 dolara za tonu na Londonskoj berzi metala (LME), što je najniži prosjek u posljednje dvije godine.
Prema posljednjim informacijama, cijena aluminijuma tako je za samo pet mjeseci pala za 16 odsto u odnosu na februarski prosjek od 2204 dolara po toni, dok je prosječna cijena za čak 18 odsto niža u odnosu na isti period prošle godine.
Za sve proizvođače aluminijuma i glinice u BiH i okruženju posljednji pad cijena je udar u trenutku kad su tek počeli da se oporavljaju od prethodne krize s cijenom aluminijuma.
Uprava mostarske kompanije „Aluminijum“ već je najavila mogućnost da do kraja mjeseca obustavi dio proizvodnje zbog nepovoljnih cijena električne energije i metala.
Kombinat aluminijuma Podgorica (KAP) takođe najavljuje novo smanjenje proizvodnje, a ne prestaju ni protesti i štrajkovi, te politička kriza koja se komplikuje oko podgoričkog Kombinata, u čemu ne pomaže ni okolnost da je većinski vlasnik KAP-a kćerka firma moskovskog Rusala.
Posljednju krizu osjećaju i svi proizvođači alumijuma u svijetu, pa je tako i „Alcoa“, najveći proizvođač ovog metala u Sjedinjenim državama, smanjila proizvodnju nakon izvještaja za prvi kvartal u kojem je poslovala s gubitkom od 2 miliona dolara u odnosu na 322 miliona dobiti koju je ostvarila u istom periodu prošle godine.
Eksperti agencije „Standard&Poor's“ i ruskog giganta „Rusala“, najvećeg svjetskog proizvođača alumijuma koji je takođe smanjio proizvodnju i bilježi pad profita od 65 odsto u odnosu na 2011. godinu, u ovom su mjesecu objavili za do 200 dolara pesimističnije prognoze prosječne cijene aluminijuma do kraja 2012. godine, saopštivši da je rezultat današnjih cijena najmanje 30 odsto neprofitabilnih proizvođača aluminijuma u svijetu.
Manja tržišna od proizvodne cijene natjerala je najveći broj proizvođača ovog materijala da slijede primjer smanjenja proizvodnje aluminijuma, a tako i proizvodnje, odnosno nabavke glinice kao osnovne sirovine za proizvodnju aluminijuma. Tako su, na primjer, kineski proizvođači glinice smanjili proizvodnju ove sirovine za 3 miliona tona.
S druge strane, za razliku od aluminijuma, zbog kojeg najveći svjetski proizvođači smanjuju proizvodnju nadajući se da će tako do kraja 2012. godine obezbijediti stabilizaciju cijene aluminijuma, stručnjaci ne prognoziraju porast cijene glinice u skorijem periodu, posebno zbog viška te sirovine na tržištu. Cijene glinice u Australiji su u julu dostigle prosjek od 305 dolara po toni na bazi franko ukrcavanja, što je najniža cijena od oktobra 2009.
Stručnjaci objašnjavaju da su, osim tržišnog viška glinice, razlozi za pad cijene i usporavanje rasta najvećih svjetskih ekonomija, vrlo spor oporavak auto industrije, smanjenje gradnje, posebno u Kini, te približavanje vrijednosti evra i dolara. Sve to dovodi do problema koji prevazilaze okvire upozorenja koje su na početku godine izdavali svjetski eksperti.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
NAROD NIJE TRAŽIO OD DODIKA DA GLINICU POKLONI SNSD-U NEGO
V R A T I N A R O D U,