FRANKFURT, TOKIO, Cijene akcija su juče opale na evropskim i azijskim efektnim berzama, zbog očekivanog otpisa potraživanja u bankarskom sektoru, ali i viših cijena sirovina, što bi moglo da omete ekonomski rast i smanji korporacijske profite u autoindustriji i drugim industrijskim granama.
Osnovna pažnja tržišnih “igrača” na globalnim deviznim berzama opet je bila usmjerena na kurseve dolara i evra. Američka valuta i dalje je slaba, iako je juče neznatno ojačala prema evru i jenu, uprkos špekulacijama da će današnji izveštaj ukazati na pad cijena kuća u SAD.
Glavni svijetski indeks akcija MSCI izgubio je 0,4 odsto pređašnje vrijednosti i opao na 1.511,27 poena, jer je u većini od deset industrijskih grupa koje obuhvata taj indikator zabilježena niža vrijednost hartija.
Glavni kineski indeks akcija CSI 300 opao je 3,2 odsto, dok su berze u Velikoj Britaniji i SAD juče bile zatvorene zbog praznika.
U minimalnom padu je bio i evropski Dau Džons stok 600 indeks, dok je regionalni azijski MSCI pacifik indikator opao osjetnije – 2,1 odsto – što je najveće smanjenje od 14. aprila.
Najveći gubitnik među finansijskim kompanijama je bila švajcarska UBS banka, čije hartije su pojeftinile 3,2 odsto, na nešto manje od 29 franaka, usljed najave da će iskazati nove poslovne gubitke zbog neuspješnih transkacija s američkim hipotekarnim instrumentima.
Osjetan gubitak juče je imao i treći po veličini japanski proizvođač automobila “Nisan”, čije hartije su pojeftinile 2,7 odsto, na 875 jena po akciji, nakon što je “Meril linč” snizio rejting kompanije.
Tri vodeća japanska proizvođača automobila – “Nisan”, “Tojota” i “Honda” – ostvaruju, inače, više od polovine operativnog profita poslovima na sjevernoameričkom tržištu automobila.
Na evropskom tržištu su osjetnije opale i hartije poznatog proizvođača sportskih automobila “Porše” – za 2,2 odsto, na 116,75 evra po akciji, jer stalna poskupljenja vitalnih sirovina prijete da smanje zaradu te i drugih kompanija za izradu vozila.
Poslovanje na deviznim berzama i juče je proticalo u znaku iščekivanja novosti s američke privredne scene koje su, uglavnom, nepovoljne, što pokazuje i procjena da je potrošačko raspoloženje u prvoj svjetskoj ekonomskoj sili sada na 15-godišnjem minimumu.
U takvoj tržišnoj klimi dolar je u Njujorku vredio 1,5749 za evro, što je nešto bolje u odnosu na 1,5762 zabilježenih na kraju protekle poslovne sedmice.
Dolar je, inače, 22. maja kotirao 1,5814 za evro, što je bio najniži kurs “amerikanca” prema zajedničkoj valuti 15 članica Evropske unije u minulih mjesec dana.
Američka novčana jednica je blago ojačala i prema japanskom konkurentu, jer na matičnoj berzi u Njujorku vredila 103,44 jena, prema 103,38 zabilježenih u petak.
Evro je u isto vrijeme razmjenjivan za 162,89 jena, što je nešto manje ako se uporedi sa zaključnim kursom dvije valute na samom kraju prošlonedjeljnog poslovanja.
Dolar je juče ponovo oslabio prema kanadskom imenjaku, a od ostalih valuta pažnju privlači kineski juan koji je nastavio da raste i sada kotira 6,9367 za dolar, što je oko 15 odsto niže u odnosu na nivo zabilježen u julu 2006. godne, kada je počela takozvana kineska valutna reforma.
Evropske valute (evro, švajcarski franak, norveška kruna i britanska funta), kako tvrde analitičari kompanije “Barkliz kepital” (Barclays capital), za sad dobro “podnose” rekordno visoke cijene nafte, jer se u svim transakcijama tom sirovinom na svjetskom tržištu kao obračunska valuta upotrebljava dolar, koji je u posljednje vrijeme osjetno pojeftinio u odnosu na konkurente iz Evrope.