BEOGRAD, Privreda Srbije je u dubokoj recesiji i pad bruto domaćeg proizvoda /BDP/ biće najmanje šest odsto, izjavio je saradnik Instituta za tržišna istraživanja Saša Đogović.
“Pad BDP-a od projektovanih dva odsto bila je superoptimistička prognoza. Treba računati sa padom od minimum šest odsto, pri čemu bi mnogo realnije bilo da pad bude osetniji i od tih šest odsto”, rekao je Đogović na konferenciji za novinare.
Đogović je ocijeno da Vlada Srbije nije realna u projekcijama, nema strategiju i donosi mjere ekonomske politike ad hok, koje poslije mijenja, što stvara još veću nervozu u privredi i kod potencijalnih investitora kada je riječ o inflaciji, kursu i eventualnom poreskom opterećenju.
On je ocijenio da je novi prijedlog mjera za uštedu sredstava u budžetu ipak bolji, jer ide na smanjenje plata u javnoj administraciji i dodao da bi trebalo ići i na smanjenje broja zaposlenih.
Đogović je ocijenio da bi Vlada trebalo da u mjere uštede sredstava u budžetu uvrsti ukidanje subvencija za turizam, jer je strateška grana Srbije poljoprivredno prehrambena industrija, a ne turizam.
Vlada bi trebalo da poveća carinske stope za uvoz automobila, ukine “start ap” kredite i uvede porez na uvoz robe široke potrošnje, čime će se smanjiti uvoz i podsticajno djelovati na domaću privredu.
Direktor IZIT-a Milorad Kanjevac istakao je da je svjetska ekonomska kriza samo razobličila postojeću, unutrašnju krizu koja je rezultat lošeg gazdovanja državom u proteklih osam godina.
Prema njegovim riječima, zato bi Srbija trebalo rapidno da smanji administraciju na svim nivoima, omogući realan kurs dinara, te izađe sa svojom robom i na druga tržišta kao što su Bliski istok i Kina i pojača izvoz u Rusiju.
Kanjevac je ocijenio da je Srbija, zbog precjenjenog dinara postala izvozno zavisna zemlja i ponovio da bi realan kurs dinara povećao prihod od izvoza, povećala bi se proizvodnja i zaposlenost.