NJUJORK, Nakon četiri sedmice neprestanog rasta, na svjetskim su berzama cijene akcija prošle sedmice oštro pale zbog grčke dužničke drame u kojoj se situacija mijenja iz dana u dan, a čiji je ishod i dalje krajnje neizvjestan.
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošle sedmice pao dva odsto, na 11.983 boda, dok je S&P 500 potonuo 2,5 odsto, na 1.253 boda, a Nasdaq indeks 1,9 odsto, na 2.686 bodova.
Svjetske berze šokirala je u ponedjeljak najava grčkog premijera Georgea Papandreoua da će ta prezadužena članica evrozone provesti referendum o novom paketu pomoći Evropske unije, koji predviđa međunarodni zajam Grčkoj od 130 milijardi evra, otpis 50 odsto njezinog duga bankama, ali i dodatne mjere štednje.
To je razljutilo evropske lidere jer bi negativan odgovor Grka, nezadovoljnih oštrim mjerama štednje, značio bankrot Grčke i doveo u pitanje provedbu cijelog plana EU-a o suzbijanju dužničke krize, dogovoren samo sedam dana prije. Zbog toga su Njemačka i Francuska poručile da Grčka neće više dobiti ni centa pomoći dok ne odluči što želi.
Pod pritiskom evropskih lidera, ali i domaće opozicije, Papandreou je odustao od referenduma. Kako sada stvari stoje, u Grčkoj će biti formirana nova koalicijska vlada koja bi raspisala prijevremene izbore, ali tek za nekoliko mjeseci nakon što dogovor o međunarodnoj finansijskoj pomoći bude potvrđen.
To je ponešto umirilo ulagače, no analitičari smatraju da to neće sasvim ukloniti nesigurnost s tržišta jer je to samo jedan čin u grčkoj dužničkoj drami, čiji je ishod neizvjestan.
„Danas izgleda da je dogovor u Evropi vrlo izgledan i to je pozitivno utjecalo na tržište. No, tko zna što će biti sutra“, kaže Uri Landesman, predsjednik kompanije Platinum Partners.
Ulagače je umirila i najava američke centralne banke da će uvesti nove poticajne mjere ako to bude potrebno.
Nakon redovite sjednice, čelnici Feda poručili su u srijedu da će rast američke privrede u naredne dvije godine vjerojatno ostati ‘frustrirajuće spor’. Smanjili su procjene rasta u idućoj godini na 2,5 do 2,9 odsto, dok su još nedavno očekivali rast između 3,3 i 3,7 odsto.
Predsjednik Feda Ben Bernanke kazao je na konferenciji za novinare da se pažljivo prate događaji u Evropi i ostavio je otvorenom mogućnost da Fed nastavi kupovati hipotekarne papire od vrijednosti ako se privredna situacija pogorša.
Pozitivno je na tržište prošle sedmice djelovala i neočekivano odluka čelnika Evropske centralne banke o smanjenju ključne kamate za četvrtinu postotnog boda, na 1,25 odsto. Niža cijena novca mogla bi spriječiti novu recesiju u evrozoni.
Ulagače su ohrabrili i dobri makroekonomski podaci iz američke privrede.
„Posljednjih dana stižu prilično dobri makroekonomski podaci koji ukazuju na spor, ali ipak rast američke privrede, što je odagnalo strahovanja ulagača od nove recesije“, kaže Eric Kuby, direktor u fondu North Star Investment Management.
I na evropskim su berzama cijene akcija prošle sedmice oštro pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 3,1 odsto, na 5.527 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 6,0 odsto, na 5.966 bodova, a pariški CAC 6,7 odsto, na 3.123 boda.
Na Tokijskoj je berzi, Nikkei indeks prošle sedmice pao 2,8 odsto, na 8.801 bod. Hina