NJUJORK, LONDON, Strah za budućnost svjetske ekonomije uticao je juče na pad akcija na svjetskim berzama, dolar je nešto ojačao, dok je vrijednost funte pala 3,5 odsto zbog brige za britanski bankarski sistem.
Svjetski indeks akcija MSCI bio je juče u padu 1,2 odsto, akcije tržišta u razvoju pale su još više – 2,2 odsto, dok je japanski indeks Nikei imao najveći pad, od 2,3 procenta.
Evropski indeks akcija FTSEurofirst 300 bio je u padu 0,7 procenata.
Američke akcije bile su takođe u padu pred otvaranje Volstrita, dok je pažnja svijeta bila fokusirana na inauguraciju novog predsjednika SAD Baraka Obame.
Od Obame se očekuje da kroz Kongres “progura” ogroman paket za stimulaciju najveće svjetske privrede, koja je u ozbiljnoj krizi, podsjećaju agencije.
“Tržište se ponovo fokusira na širu, svjetsku sliku”, ocijenio je analitičar banke ABN Amro Džastin Galager, ukazujući da tržišni uposlenici u narednim sedmicama očekuju izvještaje o slabijem poslovanju kompanija u prošloj godini.
Banke su u fokusu od ponedjeljka, kada je Kraljevska banka Škotske (RBS) saopštila da će imati najveći gubitak jedne kompanije u istoriji Velike Britanije i od kada je vlada u Londonu pokrenula drugi plan za spas bankarskog sektora, koji nije uspio da povrati povjerenje u domaće banke.
Akcije RBS su juče skočile 11 odsto, ali tek pošto su juče pale gotovo 70 procenata.
Zbog nevolja bankarskog sektora, vrijednost britanske funte pala je juče na 7,5-godišnji minimum u odnosu na dolar, dok je evro pao na šestonedjeljni minimum u odnosu na američku valutu, opterećen brigom za stanje ekonomije zone evra.
Funta je pala 3,4 odsto u odnosi na “zelenu novčanicu” – na 1,3965 dolara, dok je evro pao oko jedan procenat – na 1,2990 dolara, pošto je prethodno kratko bio na najnižoj vrijednosti u posljednjih šest sedmica – od 1,2923 “amerikanaca”.
Taj pad bio je posledica sumorne projekcije za 2009. godinu, koju je juče iznjela Evropska komisija i smanjenja kreditnog rejtinga Španije, koji je objavila rejting agencija “Standard i Purs”.
“Euforija oko Obame je dobra za dolar, a najveća žrtva je funta”, ocijenio je strateg Komercbanke Antje Prefke.