BIJELJINA, Ozimi usjevi u Semberiji su u veoma nepovoljnom stanju zbog nedostatka padavina prije i za vrijeme sjetve, kao i u periodu nicanja ozimih kultura, ocijenio je predstavnik instituta za kukuruz “Zemun polje” za BiH Dragiša Lopandić.
On je rekao da je stanje ozimih usjeva veoma nepovoljno, te da je zbog nedostatka padavina zemljište težeg mehaničkog sastava bilo izuzetno teško obraditi. “Na takvim zemljištima proces nicanja je bio izuzetno dug. Kada se uzme u obzir da i u ljetnjim mjesecima nije bilo padavina, onda taj deficit još više dođe do izražaja”, rekao je Lopandić.
On je dodao da su u povoljnijem položaju ozimi usjevi, koji su sijani na zemljištu lakše strukture, kao i na zemljištu gdje je priprema obavljena na kvalitetniji način.
“Na ovakvim zemljištima usjevi su već u fazi bokorenja”, dodao je Lopandić.
Prema njegovim riječima, bilo je potrebno da poljoprivredni proizvođači, prilikom sjetve, unesu jedan dio mineralnog đubriva, ali je mali broj poljoprivrednika mogao sebi priuštiti tako nešto, jer je njihova finansijska situacija teška.
S obzirom na to da je mali broj poljoprivrednika pođubrio zemljište prilikom sjetve, Lopandić je preporučio proizvođačima da u februaru, čim vremenski uslovi to dozvole, obave prvu prihranu sa azotnim đubrivom.
Komentarišući činjenicu da na području Semberije u posljednjih nekoliko godina “niču” voćnjaci i da ovaj kraj postaje prepoznatljiv i po ovoj poljoprivrednoj grani, Lopandić je savjetovao voćarima da tokom februara obave zimsko orezivanje. “Neophodno je i zimsko prskanje, kojim bi se u voćkama suzbio najveći broj štetočina koje preživljavaju u zimskim uslovima i koje se razvijaju i uništavaju voćku”, rekao je Lopandić.
Na području Semberija jesenja sjetva obavljena je na oko 13 000 hektara oranica. Srna