VAŠINGTON, Odluka SAD da uvedu hitno ograničenje uvoza guma iz Kine bi mogla da na isti korak navede i druge države, procjenjuju stručnjaci za trgovinu.
Naučnik sa američkog Instituta za međunarodnu ekonomiju “Piterson”, Geri Hafbauer, istakao je da bi moglo da dođe do “kopiranja” mjere vlade SAD ukoliko Kina preusmjeri izvoz guma prema zemlji koja je osjetljiva na to pitanje”, prenio je Rojters.
“Pretpostavljam da su tržišta koja prvo padaju na pamet ona u razvoju, ali bi i evropski proizvođači guma mogli da povećaju pritisak na svoje vlade da uvedu ograničenje uvoza”, naveo je Hafbauer.
Predsjednik SAD Barak Obama treba da do 17. septembra odluči da li će ograničiti uvoz guma, kako mu je preporučeno iz kancelarije američkog trgovinskog predstavnika, a na zahtjev sindikata “Junajtid stilvorkers”.
Protivnici ograničenja uvoza guma strahuju da takva mjera može navesti i ostale američke industrije da zatraže uvođenje iste zabrane za druge kineske proizvode.
Tvrdi se, osim toga, da bi takva zabrana mogla da ohrabri druge zemlje-proizvođače guma da podignu barijere uvozu iz Kine, pošto bi poslije američkog ograničenja te gume mogle da preplave druga tržišta.
Udruženje industrijskih radnika SAD (USW) upozorilo je ranije ove godine da Kina predstavlja sve veću prijetnju, jer je, između ostalog, naglo uvećala izvoz svojih jeftinih automobilskog guma na američko tržište.
USW tvrdi da će do kraja ove godine oko tri hiljade radnika zaposlenih u američkim fabrikama za izradu automobilskih guma izgubiti posao, zbog uvoza jeftinih guma iz Kine. Agencije