MOSKVA, Inflacija u Rusiji će ove godine biti manja od 12 odsto, ocijenio je juče zamjenik guvernera Centralne banke Rusije Aleksej Uljukajev.
On smatra da se taj cilj može postići bez primjene radikalnih mjera, na primjer, putem jačanja rublje, što bi, međutim, “donjelo probleme ruskim proizvođačima robe”, jer bi im povećalo konkurenciju od strane jeftinijeg uvoza, izvestila je agencija Prajm-Taš.
Uljukajev je pojasnio da se jačanje rublje smatra snažnim mehanizmom za suzbijanje inflacije. “Smatra se da jačanje rublje za jedan odsto snižava inflaciju za 0,4 procenta, odnosno, ako bismo ojačali rublju 10 odsto, to bi snizilo inflaciju za četiri odsto”, objasnio je on.
Prvi zamjenik Banke Rusije ocjenjuje da u sadašnjem trenutku za rusku privredu ne bi predstavljalo problem da rublja ojača do 8,5 odsto, s obzirom na tempo rasta domaće produktivnosti rada.
Prošle godine je nacionalna produktivnost povećana 8,5 odsto, pa jačanje domaće valute do tog nivoa ne bi bilo problematično, ukazao je Uljukajev.
Glavni problem u Rusiji je, prema njegovim riječima, ogromna neuravnoteženost između unutrašnje tražnje robe i domaće ponude.
“Do povećanja domaće tražnje dolazi na račun sniženja poreza, jeftinih kredita, povećanja državnih rashoda”, što dovodi do inflacije, objasnio je on i podsjetio da poslednjih godina domaća tražnja robe raste dva puta brže od domaće ponude.
Tako je prošle godine tražnja povećana 16 odsto, u poređenju s rastom ponude od 8 odsto.
“Taj jaz se mora nečim popuniti, a popunjava se brzim rastom uvoza i povećanjem cijena, a to je cijena koju plaćamo za to što se lakomisleno odnosimo prema ekonomskim problemima i što smatramo da davanje jeftinog novca svima prema potrebama znači razvijanje ekonomije. To, međutim, nije tako”, smatra Uljukajev.
Inflacija u Rusiji je u sedmici od 22. do 28. jula po prvi put bila na nultom nivou, odnosno nije je bilo, podsjetila je ruska agencija.