BEOGRAD, U Beogradu je danas puštena u rad prva fabrika za reciklažu elektronske i električne opreme na Balkanu. Zahvaljujući novoj tehnologiji i prvom postrojenju za obradu elektronskog otpada, koji spada u najbrže rastuću kategoriju smeća, iz magacina i sa ulica nestaće kabasto đubre, a cijene robe napravljene od recikliranih materijala trebalo bi da budu i do dve trećine niže.
Postrojenje, koje se nalazi u Višnjičkoj banji, svečano su pustili u rad potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić i ministar za zaštitu životne sredine Saša Dragin.
“Pre tri godine samo se tri odsto otpada recikliralo u Srbiji, a sada 10-12 odsto”, rekao je Đelić, ukazavši da otpad nije đubre, već resurs od kojeg može puno da se zaradi.
On je naglasio da se 60 odsto elektronskog otpada u Evropi reciklira, a u Japanu čak 90 odsto.
Prema riječima ministra Dragina, u cijelom svijetu industrija reciklaže ima promet od 160 miliona dolara godišnje.
“Pravljanjem ovakvih pogona, a otprilike tri ovakva mogu da obezbjede potrebe cijele Srbije za reciklažom otpada, mi ulazimo u red zemalja koje svjesno upravljaju svojom sudbinom što se tiče čistije, ljepše i bogatije zemlje”, istakao je Dragin,.
Kompanija “S.E.Trade” je u saradnji sa Institutom “Mihajlo Pupin” uspješno realizovala trogodišnji istraživački projekat, a kao rezultat toga je osvojena savremena tehnologija koja može da oslobodi Srbiju nagomilavanja neispravnih i zastarjelih kompjutera i druge elektronske i elektrotehničke opreme.
Kruna čitavog projekta je ugovor sa renomiranom njemačkom kompanijom za proizvodnju opreme za reciklažu “MeWa” i isporuka postrojenja za preradu elektronskog i elektročnog otpada – QZ dezintegratora.
To savremeno postrojenje koristi potpuno novu tehnologiju u reciklaži e-opreme. Umjesto mljevenja otpada elementi se dezintegrišu, a neupotrebljivi dio svodi se na minimum. Kapacitet dezintegratora je reciklaža 1,5 do dvije tone otpada za sat.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Gde se nalazi ta kompanija? Kako se zove? Ne posotoje nikakvi detalji da se sa njima stupi u kontakt?
Postovana gospodo
Kao zainteresovana strana u sferi prikupljanja elektronskog otpada u regionu centralne Srbije sa sredistem u Kragujevcu jer sam elektronicar po struci i imam puno kontakata u toj sferi zamolicu Vas da mi posaljete adrese firmi koje se bave sakupljanjem i reciklazom elektronskog otpada sa kojima bih voleo da saradjujem u obostranom interesu.
postovani
zivim u canadi nekoliko godina , zainteresovan sam da stupim u kontakt sa pomenutom fabrikom . interesuje me tehnologija i prces reciklaze. u delu canade gde ja zivim ne postoji nijedna takva fabrika i mislim da bih mogao da uradim nesto na tom polju.
unapred hvala