DOBOJ, U Turističkom eko-etno naselju „Kraljevsko selo Kotromanićevo“ kod Doboja otvorena je antikvarnica.
“Na prostoru etno-pijace postavljene su stogodišnje bosanske kućice, takozvane udžerice, koje su rekonstrukcijom prilagođene izložbeno-prodajnoj namjeni radi promocije etnoloških i ekoloških vrijednosti dobojskog regiona“, rekao je direktor Organizacije za razvoj turizma regije Doboj “Rotor” Miodrag Bosić.
On je rekao da je u okviru etno pijace otvorena kuća antikviteta u koju građani mogu da kupe starine, kao i da ih poklone, zamijene ili prodjau.
Na prostoru etno-pijace nalazi se i suvenirnica sa mnogobrojnim rukotvorinama i suvenirima dobojskog kraja, kao i prodavnica unikatnog etno namještaja napravljenog od punog drveta u originalnom rustikalnom stilu.
Na etno pijaci nalazi se kuća meda i ljekovitog bilja.
On je naglasio da “Kraljevsko selo Kotromanićevo” svojim savremenim turističkim sadržajima, prilagođenim starinskoj arhitekturi i običajima, posjetioce vraća u nekadašnji život na prostoru sjeveroistočne Bosne, a svojim izgledom i opremom podsjeća na način življenja naših predaka i njihovu vezanost za rodni kraj i ognjište.
Etno naselje posjeduje restoran nacionalne kuhinje sa jelima pripremljenim po drevnim receptima ovog regiona, salu za održavanje sastanaka i seminara kapaciteta 25 mjesta, a za odmor su srednjovjekovne drvene kućice -brvnare kapaciteta 12 ležaja, te prostor za kampere, roštilj mjesta i uređen prostor za rad slikara, objasnio je Bosić.
Prema njegopvim riječima, projekat “Kraljevsko selo Kotromanićevo” finansirali su Razvojni program UN, EU, Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske, Fond za zaštitu životne sredine RS i opština Doboj.
“Ovim projektom, kao i prije sedam godina završenom rekonstrukcijom srednjovjekovne dobojske tvrđave ‘Gradina’, ‘Rotor’ želi da očuva etno tradiciju i istorijske srednjovjekovne subjekte, te da time doprinese boljoj turističkoj ponudi Doboja”, dodao je Bosić. Srna