BEOGRAD, Predsjednik Vlade Srbije Mirko Cvetković otvorio je sinoć u Beogradu 11. Majkrosoftovu Sinergiju porukom da bi zajednički cilj društva u Srbiji trebalo da budu investicije u nova znanja i tehnologije kako bi država mogla da osigura svoj napredak i razvoj u budućnosti
Na otvaranju najvećeg skupa o informatičkim tehnologijama u jugoistočnoj Evropi, Cvetković je rekao da su informatičke tehnologije važan faktor za ubrzani razvoj ekonomije i nacionalne konkurentnosti.
Vlada Srbije od svog formiranja radila je na usvajanju odgovarajuće regulative, sa ciljem da stvori odgovarajuće okruženje za razvoj inovacija i novih tehnologija, kazao je Cvetković i naglasio da je vlada spremna da i dalje unapređuje ovaj segment privrede.
Cvetković je rekao da je vlada učinila značajne pomake na zaštiti intelektualne svojine i u okviru Poreske uprave formirala posebnu jedinicu za kontrolu legalnosti informatičkog softvera.
Ulaganje u širokopojasni internet, digitalne tehnologije i razvoj novih servisa, koji su unapredili razvoj elektronske uprave, imaju dugoročni uticaj na razvoj države u cjelini, istakao je Cvetković.
Premijer je istakao da su informacione tehnologije pomogle Srbiji da premosti prepreke, izbjegne nepotrebne troškove u poslovanju i značajno unapredi stečeno znanje u toj oblasti.
On je naglasio da je održavanje Majkrosoftove Sinergije od veoma velikog značaja za Srbiju jer predstavlja povezivanje državnog i civilnog sektora sa privredom, što je “najbolji put za razvoj Srbije”.
Generalni direktor Majkrosoftovog predstavništva u Srbiji Jugoslav Pirić istakao je značaj “klaud kompjutinga” kao novog poglavlja razvoja informatičkih tehnologija, ocjenjujući da će razvoj tih tehnologija donijeti dodatne koristi i za Majkrosoft i za Srbiju.
Pirić je najavio da će “klaud kompjuting” biti komercijalno dostupan u februaru naredne godine.
Podsjećajući da 44 odsto stanovništva Srbije nema i nikad nije imalo svoj personalni računar, a 54 odsto nema pristup internetu, Pirić je naglasio da, iako loša, ova statistika predstavlja potencijal za zajednički rad države, civilnog sektora i velikih kompanija da zajednički poboljšaju stanje u IT sektoru.
Majkrosoft, kako je rekao, zajedno sa kabinetom potpredsjednika vlade za evropske integaracije planira otvaranje Centra za inovacije sljedeće godine, a učestvovao je i u projektu “Digitalni kabineti za osnovne škole”.
On je dodao da je ta kompanije do sada donirala softver u vrijednosti od 600.000 dolara civilnom društvu za razvoj IT sektora.
Pirić je istakao da je Majkrosoft kroz razvojni centar u kome rade talentovani mladi ljudi doprinijeo da oni ostanu u zemlji, ali im istovremeno omogućio da rade na projektima na kojima rade njihove kolege u ostatku svijeta.
Ambasadorka SAD Meri Vorlik je istakla da je ta kompanija tokom 10 godina rada u Srbiji značajno približila informacione tehnologije studentima i učenicima.
Vorlik je na otvaranju dvodnevnog skupa u Centru “Sava” ukazala i na doprinos Majkrosofta u oblasti zaštite prava intelektualne svojine kroz legalizaciju softvera. Tanjug