ZVORNIK, Ministar za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske (RS) Omer Branković i načelnik opštine Zvornik Zoran Stevanović danas su u povratničkom naselju Kula Grad otvorili asfaltirani put u čiju je gradnju uloženo 20.000 KM.
Resorno ministarstvo u izgradnju ovog puta uložilo je 13.000, a opština Zvornik 7.000 KM.
Ističući da nije važna dužina puta i visina sredstava uloženih u ovu putnu komunikaciju, Branković je rekao novinarima da je mnogo važnije da se ljudima obezbijedi normalan život kada se vrate u prvobitno mjesto življenja.
“Pored obnovljenih kuća, ljudima treba električna energija, voda, putne komunikacije”, rekao je Branković i naglasio da je u proteklom periodu Vlada RS, odnosno resorno ministarstvo pomagalo povratak Bošnjaka i Hrvata u RS, a Srba u Federaciju BiH, što će činiti i ubuduće.
Branković kaže da je opština Zvornik je u prošloj godini po raznim osnovama i projektima za povratak Bošnjaka, te za izbjeglice i raseljena lica, dobila 180.000 KM.
On je dodao da će mjesnoj zajednici Kula Grad biti obezbijeđena i sredstva za izgradnju vodovoda iz Fonda za povratak BiH i entitetskih vlada.
Ističući da se ovih dana na nivou Vlade RS pravi budžetski projekat za povratnike i u RS i Federaciju BiH, Branković je rekao da će opština Zvornik biti u prioritetu, jer je ova opština jedna od prvih u BiH po povratku bošnjačke populacije.
Branković je istakao da zvanično oko 45 000 povratničkih porodica u BiH traži da se vrate u svoja ranija prebivališta.
Načelnik opštine Zoran Stevanović je rekao da opština nema dovoljno sredstava da samostalno realizuje projekte povratka, ali da ulaže onoliko sredstava koliko ima, dodavši da lokalna zajednica logistički pomaže sve projekte koji doprinose boljem životu povratnika, izbjeglica i raseljenih lica.
Delegat u Vijeću naroda RS Fadil Banjanović rekao je da otvaranjem ovog puta Bošnjaci obilježavaju deset godina od prvog povratka u Kula Grad.
“Meni je drago da se narod vraća na svoje, a rezultat toga je i povratak oko 20 000 Bošnjaka na područje zvorničke opštine”, istakao je Banjanović.
Podsjetivši da su se 25. januara 2000. godine vratile prve porodice u ovo naselje, Banjanović je rekao da je deset godina nakon prvog povratka ova mjesna zajednica skoro u potpunosti obnovljena – ima struju, vodu, telefone, uličnu rasvjetu i sve što je potrebno za normalno življenje.
“Ima i dalje problema, ali se oni zajedničkim naporima lokalne zajednice, entitetskih vlada i nadležnih organa BiH, rješavaju u hodu”, istakao je Banjanović.