MODRIČA, U Modriči je juče otvoren , za čije opremanje su Investiciono-razvojna banka /IRB/ Republike Srpske i opština Modriča obezbijedili 150.000 KM.
Rukovodilac Odjeljenja za provođenje međunarodnih projekata IRB Republike Srpske Mirko Bošnjak rekao je da je ta banka u okviru Drugog ciklusa mehanizma finansiranja projekata integrisanog održivog lokalnog razvoja u Srpskoj, za Projekat “Jabučik” u Modriči obezbijedila 92.000 KM.
“Iznos do ukupne vrijednosti Projekta sufinansirala je opština Modriča”, rekao je Bošnjak.
On je naglasio da očekuje prijavu projekata iz Modriče na konkurs za dodjelu sredstava i u Trećem ciklusu, koji je otvoren do 15. novembra.
Načelnik opštine Modriča Mladen Krekić rekao je da su opština Modriča, Vlada Republike Srpske i Vlada Švajcarske posredstvom Razvojnog programa UN /UNDP/ u BiH od 2015. godine, kada je pokrenut projekat, do danas za sanaciju objekata skladišta JNA u Modriči i nabavku opreme za preradu i čuvanje voća i povrća uložili ukupno 385.000 KM.
“Zadatak lokalne uprave Modriče je da podrži rad Centra, koji bi u narednom periodu trebalo da preraste u Zemljoradničku zadrugu”, rekao je Krekić.
On je istakao da je zadatak Centra da okupi poljoprivredne proizvođače sa prostora Modriče, te da pokrene otkup i preradu poljoprivrednih proizvoda.
“Kapacitet prerađivačkih postrojenja koja su postavljena u okviru Projekta `Jabučik` je mali i on bi trebalo da se višestruko poveća, sa razvojem Centra i njegovim prerastanjem u poljoprivrednu zadrugu”, naglasio je Krekić.
Tehnolog u Centru Tatjana Stevanović rekla je da je postavljena hladnjača kapaciteta do 10 tona, sušara za voće, povrće i ljekovito bilje kapaciteta jedne tone dnevnog sušenja, te kompletna linija za preradu, doradu i pakovanje voća i povrća i njihovih prerađevina.
Stevanovićeva je napomenula da je ukupan kapacitet pogona prerada 150 tona voća i povrća na godišnjem nivou.
Od prerađivačkih programa Stevanovićeva je istakla sušenje voća i povrća, izradu pekmeza, marmelade i džema od šljiva, kao i kiselih salata i ajvara.
“Svi proizvodi su prirodni i bez konzervansa, pasterizovani su, a kvalitet prvih proizvoda je vrhunski”, rekla je Stevanovićeva.
U Centru su stalno zaposlena dva radnika i devet sezonskih radnika.
Kooperantski odnos sa Centrom je do sada uspostavilo 10 privrednih subjekata i 40 neregistrovanih poljoprivrednika.
U realizaciji Projekta učestvuje Nezavisni biro za razvoj u Modriči u čijoj je organizaciji danas održana prezentacija projekta “Jabučik”, kojoj je prisustvovao i veliki broj poljoprivrednika.
Poljoprivredni proizvođač iz Modriče Mirko Ilić zadovoljan je početkom rada Centra.
“Osim proizvodnje konzumnog povrća, u narednom periodu poljoprivrednici će moći da uzgajaju industrijsko bilje i povrće za čiju preradu i čuvanje je potrebna sušara i hladnjača”, rekao je Ilić, koji godišnje proizvodi 20 tona povrća. Srna