BANJALUKA, Profesor Aleks Sigo sa Ričmond univerziteta u Velikoj Britaniji smatra da zemlje u tranziciji, među kojima je i BiH, moraju više da se okrenu ka globalnim tokovima i budu fleksibilnije prema stranim investitorima kako bi prevazišle ekonomsku krizu.
Sigo, koji je jedan od učesnika naučne konferencije “REDETE” u Banjaluci, rekao je da je turizam jedna od oblasti koju BiH može bolje i više da razvija.
“Imate puno prirodnih ljepota, a ako stavite akcenat na raznovrsnost i kulturno-istorijsko nasljeđe, onda možete da računate na veće prihode u turizmu”, rekao je Sigo novinarima nakon otvaranja konferencije.
On je naglasio da Evropa mora više zajednički da radi kako bi prevazišla ekonomsku krizu, najveću od 1930. godine.
Sigo na ovoj konferenciji treba da ponudi neke od smjernica za razvoj zemalja u tranziciji.
Ministar nauke i tehnologije Srpske Jasmin Komić od konferencije “REDETE” očekuje da kroz naučne sesije ekonomskih stručnjaka ponudi neke od smjernica za ekonomski rast i razvoj Srpske.
“S obzirom da učesnici konferencije dolaze iz inostranstva, uvjeren sam da će razmjena iskustava biti veoma korisna”, istakao je Komić.
Predsjednik organizacionog odbora naučne konferencije “REDETE” Jovo Ateljević rekao je da je cilj ovog skupa da se postave nove paradigme u nauci i praksi, bez repliciranja modela razvijenih zemalja, već ponudom novih modela.
“Moramo se više osloniti na sopstvene resurse, ne prepisivati, nego iznalaziti nove modele. Moramo više da vjerujemo u sebe, da volimo svoju zemlju, da poštujemo zakone i vrijednosti koje su u tranziciji nestale”, rekao je Ateljević.
Naučna konferencija o ekonomskom razvoju i preduzetništvu u zemljama u razvoju “REDETE” održava od 25. do 27. oktobra u organizaciji Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, a pod pokroviteljstvom Ministarstva nauke i tehnologije Republike Srpske.
U radu konferencije učestvuju ekonomski stručnjaci iz 15 zemalja i to iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Poljske, Češke, Portugala, Holandije, Italije, Rumunije, Albanije, Rusije, Njemačke, Velike Britanije i BiH. Srna