SARAJEVO, Oko 1.000 radnika u tekstilnoj, građevinskoj i automobilskoj industriji u Federaciji BiH otpušteno je u zadnje vrijeme zbog posljedica globalne ekonomske krize, tvrde u Savezu samostalnih sindikata BiH.
“Osim ovih ljudi koji su bili zaposleni na određeno vrijeme, postoje najave da val otpuštanja tek slijedi. Nužno je da se kriza rasporedi na sve slojeve društva, inače će radnici masovno izaći na ulice”, poručio je jučer Edhem Biber, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.
Prema dostupnim informacijama uoči sutrašnje sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća Federacije BiH, Vlada FBiH kao rješenje za ublažavanje posljedica krize nudi smanjenje doprinosa na plate sa 69 na 65 odsto. Ministar za rad i socijalnu politiku Perica Jelečević tvrdi da Vlada nema novca za pomoć privredi i sprečavanje otpuštanja.
“Nemamo mogućnost za brza zaduživanja, a ako dođe do otpuštanja – zbrinjavanje je podijeljena nadležnost FBiH i kantona”, naglašava Jelečević.
Biber kaže da će Sindikat u četvrtak s udruženjima penzionera i nezaposlenih, boračkim i drugim organizacijama izraditi strategiju kako bi prislili vlast da radi svoj posao. U četvrtak i grupacije najugroženijih grana privrede iz FBiH predstavnike federalne vlade očekuju na zajedničkom sastanku.
Ako se stanje u privredi ne poboljša, proteste između 15. i 20. januara najavljuje Sindikat tekstila, kožarske i obućarske industrije BiH.
“Kao grana koja zapošljava oko 40.000 radnika očekujemo podršku vlasti, prije svega izvozne stimulacije”, ističe Ferdija Kojčić, predsjednica ovog sindikata.
Izvršni direktor Asocijacije poslodavaca u BiH Alija Remzo Bakšić kaže da poslodavci traže manji doprinos na plate, smanjenje javne i povećanje opšte potrošnje, budžetske poticaje privredi i izvoznicima.
“Zahtijevamo i hitno pokretanje investicijskih projekata u cestovnoj i energetskoj oblasti i obračun fiskalnih opterećenja na dobit umjesto na prihod preduzeća”, navodi Bakšić.
Dodaje da su zatražili i da se preko Razvojne banke FBiH angažuju sredstva javnih preduzeća oročena kod komercijalnih banaka i rezerve komercijalnih banaka pohranjene kod Centralne banke BiH.
“Vlada FBiH je pod jakim pritiskom socijalnih kategorija i sada je, u traženju rješenja za nadolazeću ekonomsku krizu, dezorijentisana”, ocjenjuje Bakšić.Nezavisne novine