PODGORICA, Iz crnogorskih medija prošle godine otpušteno je oko 150 zaposlenih, saopštila je predsjednik Sindikata medija Marijana Camović, ocjenjujući da se stanje u odnosu na 2013. nije poboljšalo.
Camovićeva je rekla da je finansijski položaj medija u Crnoj Gori sve gori, da je veliki broj u dugovima i pred stečajem, a da se teret krize prebacuje na zaposlene koji dobijaju otkaze ili im se nenajavljeno i bez obrazloženja drastično smanjuju zarade.
“Rijetki su mediji koji 2014. godine nisu smanjivali zarade, otpuštali zaposlene sporazumnim raskidom ugovora o radu ili proglašenjem tehnološkog viška, i to na sumnjiv i netransparentan način”, rekla je Camovićeva.
Ona je navela da je, prema podacima Sindikata medija, iz medija 2014. godine otpušteno oko 150 zaposlenih.
“Ako se zna da u toj djelatnosti radi manje od dvije hiljade ljudi, jasno je da je riječ o prilično velikoj cifri”, rekla je Camovićeva.
Ona je istakla da položaj zaposlenih u medijima nimalo nije lak, da su problemi godinama isti, ne rješavaju se postojeći, a nagomilavaju se novi.
“Stanje konstantne frustracije se, osim na ličnost zaposlenog koji je prinuđen da preuzima obaveze otpuštenih kolega, odražava i na njegovu produktivnost, što poslodavcima ne može biti u interesu i trebalo bi i sa tog aspekta da posmatraju situaciju, kada odlučuju da racionalizuju redakcije”, ocijenila je Camovićeva. Srna