BRISEL, Ministri finansija evrozone zatražiće od privatnih banaka i investicionih fondova da otpišu veliki dio potraživanja od Grčke, izjavio je juče Žan-Klod Junker, predsjedavajući Evrogrupe, koja okuplja ministre finansija zemalja evrozone.
“Složili smo se oko potrebe znatno većeg doprinosa privatnog sektora u spašavanju Grčke”, izjavio je Junker u Briselu, gdje se održao sastanak ministara finansija 27 zemalja članica EU.
Sastanak ministara finansija samo je jedan u nizu koji se održavaju ovih dana kako bi se dogovorilo sveobuhvatno rješenje za dužničku krizu evrozone.
U petak popodne sastali su se ministri finansija evrozone, a sinoć su se sastali njemački kancelar Angela Merkel, francuski predsjednik Nikolas Sarkozi, predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso i predsjednik Evropskog savjeta Herman van Rompej.
Danas će se održati dva samita – najprije skup svih 27 zemalja članica, a zatim samo šefova država ili vlada 17 zemalja evrozone.
Svi ti pripremni sastanci trebali bi omogućiti donošenje dalekosežnih odluka na novom samitu evrozone u srijedu.
Ministri finansija evrozone u petak su donijeli načelnu odluku o isplati šeste tranše od osam milijardi evra koji je dio paketa pomoći u iznosu od 110 milijardi evra dogovorenog u maju 2010. godine.
Odobrenje je dato nakon što je grčki parlament prihvatio nove drakonske mjere štednje i šesta tranša pomoći trebala bi biti isplaćena do polovine novembra.
Puno veći posao predstoji na drugom paketu pomoći Grčkoj koji je dogovoren 21. jula ove godine.
Taj paket ukupno je težak 159 milijardi evra, od čega je 109 milijardi javnog novca, a 50 milijardi od privatnog sektora, banaka i investicionih fondova.
Tada je privatni sektor pristao na otpis 21 odsto svojih potraživanja, što se sada pokazuje nedovoljnim.
Prema izvještaju EU, Međunarodnog moneternog fonda i Evropske centralne banke, koje je u petak predstavljeno ministrima finansija evrozone, privatni povjerioci treba da otpišu 50 ili 60 odsto svojih potraživanja.
Prema izvještaju o održivosti grčkog duga, privatni povjerioci trebali bi otpisati 60 odsto svojih potraživanja kako bi se grčki javni dug do 2020. godine smanjio na 110 odsto.
Grčki javni dug sada iznosi preko 350 milijardi evra, što je 162 odsto njenog društvenog bruto proizvoda.