PARAĆIN, Cementara “Holcim Srbija”, čija je proizvodnja locirana u Popovcu kod Paraćina, završila je izgradnju postrojenja za predtretman otpada i pripremu čvrstog obnovljivog goriva (SRF) za korišćenje u rotacionim pećima.
Komisija za tehnički prijem Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja nije imala nijednu primedbu na izvršene pripreme, otkriva za “Novosti” Gustavo Navaro, generalni direktor “Holcima”.
Čekamo samo upotrebnu dozvolu za rad platforme, posle čega postrojenje počinje da radi. U zavisnosti od brzine procedure, prve količine SRF cementari bi mogle biti isporučene do kraja decembra. Ovaj otpad će biti korišćen u rotacionim pećima fabrike cementa i iz njega će se na optimalan način dobijati energija. Sa stanovišta ekologije i naših proizvodnih troškova, to je vrlo efikasno rešavanje problema upravljanja otpadom.
Koje vrste otpada će biti korišćene i u kojoj količini?
NAVARO: Isključivo otpad koji nije pogodan za reciklažu. Na taj način klasična fosilna goriva, kao što je recimo ugalj, menjamo alternativnim. U pitanju je sortirani komunalni, industrijski i komercijalni otpad. To mogu biti trina, piljevina, drvni ostaci, papir, karton, plastika, tekstil i slično. Po svom karakteru taj otpad je sasvim neopasan. Prema sadašnjim planovima, u 2011. godini ćemo upotrebiti 4.500 tona takvog otpada.
Koja je vrednost investicije?
NAVARO: Samo u izgradnju i opremanje ovog postrojenja “Holcim” je uložio do sada oko dva miliona evra, a u uvođenje savremenih tehnologija koje doprinose racionalnom korišćenju prirodnih resusa i zaštiti životne sredine, ukupno smo uložili više od 10 miliona evra.
Ima li bilo kakve opasnosti da upotreba SRF izazove zagađenje okoline?
NAVARO: Ne samo da nema nikakvih opasnosti, već se na ovaj način pomaže očuvanju neobnovljivih prirodnih resursa i smanjuje se negativan uticaj otpada na životnu sredinu, koji se uglavnom nepravilno skladišti. Upotrebom SRF doprinosimo regionalnom rešavanju problema u upravljanju otpadom. To će doprineti smanjenju globalnog zagrevanja, odnosno efekta “staklene bašte”. Sa druge strane, i naša ušteda će biti značajna. Teško je sada proceniti koliko je to, jer još nismo zvanično krenuli. Ali, sve što uštedimo investiraćemo u dalju modernizaciju proizvodnog procesa.
Čista tehnologija
Stanovnici Popovca i okruženja nemaju razloga da strahuju. Ne očekuje se nikakav negativan uticaj korišćenja SRF na životnu sredinu. Neće biti zagađenja neprijatnim mirisima, niti ikakvog značajnijeg povećanja emisija štetnih materija u vodu, vazduh ili zemljište. Sama platforma za predtretman otpada ima dva filtera za otprašivanje – kaže Navaro. Novosti