BIJELJINA, U ovoj sezoni, koja je za mjesec dana bila duža od uobičajene, od poljoprivrednih proizvođača u Semberiji otkupili smo 1.587 tona povrća, od čega smo u Hrvatsku i Sloveniju izvezli oko 270 tona do sada, izjavio je za poslovni portal „CAPITAL“ Mićo Živić, vlasnik Poljoprivredne zadruge „Povrtlarstvo“ iz Crnjelova, koja je ove godine sarađivala sa 162 kooperanta.
„Sezona otkupa je trajala tri, umjesto uobičajena dva mjeseca. Planiramo još da otkupimo oko 150 tona kupusa. Povrće, papriku, bijelu i crvenu (rogu), patlidžan, cveklu i kupus otkupljivali smo za četiri domaća prerađivača, iz RS i FBiH, te za prerađivače i otkupljivače iz Hrvatske i Slovenije“, ističe Živić, naglašavajući da je ova sezona proizvodnje i otkupa povrća u Semberiji potvrdila da bi samo ova poljoprivredna zadruga mogla otkupiti i prodati dvostruko više povrća.
Živić kaže da je suša umnogome uticala na prinose povrća, ali raspoloživi kapaciteti u zatvorenom prostoru (plastenici) i na otvorenom prostoru pokazuju da bi se u podnošljivijim vremenskim uslovima moglo proizvesti i oko 4.500 tona povrća, bar kada je riječ o proizvođačima s kojima sarađuje ova zadruga.
Živić kaže da kupci nisu imali primjedbi na količine i kvalitet isporučenog povrća, te da su otkupnom cijenom bili zadovoljni i proizvođači i prerađivači.
„Do prvog decembra ove godine sve količine otkupljenog povrća biće i isplaćene. Krajem januara i početkom februara naredne godine tačno ćemo znati s koliko kooperanata i s kojim površinama ćemo ući u novu sezonu proizvodnje i otkupa povrća“, kaže Živić.
Što se tiče isplate podsticaja za otkupljeno povrće, Živić kaže da su procedure veoma komplikovane, te da bi samo njegova zadruga trebalo da obezbijedi oko 4.500 kopija različitih faktura i dokumenata. On kaže da proizvođači povrća u Semberiji računaju i na grantove Evropske unije, kada je u pitanju proizvodnja povrća u plastenicima i pogotovo kad je riječ o deficitarnim sirovinama, kao što je paprika „roga“, koja je izuzetno tražena na tržištu.
Izvor: CAPITAL