BRISEL, Američke i evropske carinske vlasti su saopštile da su, u prvoj zajedničkoj akciji na suzbijanju falsifikovanja delova za kompjutere, otkrili i zaplenili 360.000 lažnih komjuterskih čipova, uglavnom iz Azije.
Akcija je sprovedena je u pet zemalja prošlog novembra i decembra, a otkriven je veliki broj falsifikovanih proizvoda koji su prodavani kao proizvodi poznatih firmi sa sektora elektronike, među kojima su “Cisko sistems” (Cisco Systems), “Nešenel semikondaktor” (Nacional Semiconductor) i “Rojal Filips elektroniks” (Royal Philips Electronics).
Većina falsifikovanih čipova potiče iz Kine, rečeno je na konferenciji za novinare u Briselu, preneo je Blumberg.
Zaplenjeni proizvodi prodavani su po višestruko većoj ceni od one koja je prijavljena carinskim vlastima i koja je iznosila 1,5 miliona dolara.
Nadležni su, međutim, istakli da je od finansijskog gubitka mnogo važnija činjenica da su lažni čipovi, koji su daleko lošijeg kvaliteta od originala, mogli da izazovu velike probleme, pa i gubitak ljudskih života, ukoliko bi se našli u kompjuterskim sistemima državne uprave, bolnica, kontrola leta ili drugih “kritičnih infrastruktura”.
Ovakve akcije, kako je naveo pomoćnik američkog inspektora za carinsku i pograničnu zaštitu Daniel Boldvin (Baldwin), sprovode se radi “zaštite potrošača i proizvođača i odbrane od škodljivih proizvoda”.
Glavni inspektor za carinsku kontrolu i bezbednost pri Evropskoj komisiji Džon Palford (John Pulford) je, pak, istakao da će nadležni pokušati da pronađu iz kojih su fabrika falsifikovani delovi za kompjutere potekli.
Nadležni će, takođe, pojačati saradnju sa teretnim aviokompanijama radi bržeg i lakšeg nalaženja “sumnjivih paketa među hiljadama drugih koji svakodnevno stižu na aerodrome”, rekao je Boldvin.