DUBNA, Međunarodni tim naučnika iz Rusije i SAD, uključujući nacionalne laboratorije ministarstva za energiju i dva univerziteta, uspjeli su da naprave najnoviji superteški hemijski element 117.
Životni vijek ovog elementa, koji je sada prvi put proizveden u laboratoriji, potvrđuje da superteški elementi leže na “ostrvu” stabilnosti u periodnom sistemu.
Tim naučnika bio je stastavljen od predstavnika Zajedničkog instituta za nuklearna istraživanja (Dubna, Rusija), Istraživačkog instituta za napredne reaktore (Dimitrovgrad), “Lorens Livmor nacionalne laboratorije”, “Ouk Ridž laboratorije”, Univerziteta Vanferbilt i Univerziteta Nevade u Las Vegasu.
“Otkriće elementa 117 kulminacija je nastojanja koje traje decenijama da se proširi periodični sistem elemenata i da se napiše nova stranica u istraživanju teških elemenata”, rekao je akademik Jurij Oganesian, naučni vođa tima Fleroj laboratorije za nuklearne reakcije i portparol zajedničkog projekta.
Tim je utvrdio postojanje elementa 117 iz raspada uzoraka koji su posmatrani nakon bombardovanja radioaktivnog berkelijuma jonima u ciklotronu u Dubni, jedinstvene proizvodnje i separacije izotopa u postrojenjima “Ouk Ridža” te izuzetne analize nuklearnih podataka u Livmoru.
“Ovo je znčajan prodor za nauku”, rekao je direktor LLNL Džordž Miler. Otkriće novog elementa daje novi uvid u sastav univerzuma i svedoči o snazi nauke i tehnologije u partnerskim institucijama.
Element 117 je bio jedini nedostajući element u nizu od sedam u periodnom sistemu elemenata.
Ovo otkriće je već šesti element koji je otkrio zajednički tim Dubna – Livmore.
Od 1940. godine u periodni sistem elemenata dodato je novih 26.
“Ovi novi elementi proširuju naše razumijevanje univerzuma i obezbjeđuju važne testove za nuklearne teorije”, rekao je profesor fizike sa Vanderbilt univerziteta Džon Hamilton.
Postojanje “ostrva stabilnosti”, čisto teoretski pojam 60-tih godina prošlog vijeka, nudi mogućnost dalje ekspanzije periodnog sistema elemenata u novim naučnim prodorima u fizici i hemiji najtežih elemenata.