MELBURN, Gen koji je povezan sa promjenom muškog u ženski pol, koji su otkrili australijski genetičari, govori o biološkoj, a ne psihološkoj osnovi transseksualizma.
Naučnici su time zaokružili istraživanje o transseksualnosti, jer su u julu ove godine došli do istovjetnog otkrića genetskog mehanizma promjene ženskog u muški pol, prenosi časopis “Nju sajentist”.
Istraživanje, najveće do sada organizovano u svijetu, obavljeno je na 112 dobrovoljaca koji su muški pol promijenili u ženski.
Studija je pokazala da su oni, za razliku od drugih muškaraca, posjedovali dužu verziju gena koji su omogućavali testosteronu da se veže uz ćelije, što je smanjivalo njegovo djelovanje u organizmu. Biološki korijeni identifikacije pola još su uglavnom nepoznati.
“Mi samo možemo da nagađamo da je za identifikaciju muškog pola neophodno da ‘signal’ uputi aktivni testosteron”, kaže genetičar Vinsent Harli iz Instituta za medicinska istraživanja “Princ Henri” na Univerzitetu u Melburnu.
On je dodao da je “ova vrsta signala izuzetno slaba u slučajevima promjene muškog u ženski pol, što, u krajnjoj konsekvenci, dramatično smanjuje maskulinizaciju mozga”.
Endrju Sinkler, direktor Odjeljenja za rano otkrivanje bolesti na Mardok institutu za dječije bolesti, slaže se da “istraživanje potvrđuje pretpostavke da promjena pola ima biološke korijene” i da “nije uslovljena psihološkim faktorima u ranom djetinjstvu”.
Dalja otkrića mehanizma transseksualnosti pomoći će ljekarima da odrede pol djece koja su rođena sa nejasno izraženim genitalijama, što je mnogo češći slučaj nego transseksualizam – zaključio je Harli.