LONDON, Injekcija koja ublažava simptome Alchajmerove bolesti u roku od samo nekoliko minuta predstavlja otkriće godine, kažu američki naučnici.
Naučnici sa Instituta za neurološka istraživanja Univerziteta Kalifornija liječili su 50 pacijenata na privatnoj klinici ubrizgavanjem lijeka etanersept protiv artritisa, koji se sastoji od dva proteina za ublažavnje bolova od artritisa, direktno u kičmeni stub i vrat.
Blizu 90 odsto pacijenata odgovorilo je na tretman, u roku od samo nekoliko minuta, a naučnici su objavili video snimke tih pacijenata kao dokaz.
Na jednom snimku vidi se medicinska sestra sa 82-godišnjim pacijentom Marvinom Milerom, koji se mršti i priča nepovezano, dok mu ona traži da identifikuje predmete kao što je ogrlica, olovka što on nije u stanju da uradi.
Međutim pet minuta nakona ubrizgavanja lijeka on prepoznaje i pozdrvalja svoju ženu, koju godinama nije mogao da prepozna. Na snimku se tada vidi kakao pacijent grli svoju ženu.
Naučnici kažu da je Miler pokazao napredak i u naredne četiri nedjelje i da je 90 odsto vremena govorio smisleno, što je ogroman napredak u odnosu na vrijeme prije tretmana, kada je sve govorio besmisleno.
Eksperti ipak savjetuju oprez jer je lijek isproban na samo nekoliko pacijenata.
Etanersept nije novi lijek, ali je ovo njegova nova upotreba. Kalifornijski naučnici ubrizgali su lijek u prostor između vratnog pršljena, odmah ispod lobanje direktno u kičmeni stub nakon čega bi pacijenta naginjali odnosno dovodili ga u presavijen položaj.
Vjeruje se da naginjanje pomaže lijeku da pređe krvnu barijeru u mozgu. U artritisu lijek blokira hemijsku supstancu – tumor nekrozis faktor alfa /TNF/ – koji izaziva zapaljenje i bol u zglobovima.
Vjeruje se takođe da TNF može da utiče na zapaljenje mozga i da zaustavljanjem tog procesa može da sačuva funkciju mozga.
“Ono što vidimo jeste napredak u sposobnostima mišljenja i računanja, memorije, govora, pacijenti laške pronalaze odgovarajuću riječ, čine se sretniji i često vidimo poboljšanje kod pacijenata koji imaju problema sa hodanjem”, kaže profesor Edvard Tobinik, koji je na čelu istraživanja.
Naučnici kažu da vrhunac ovog sedmičnog tretmana slijedi nakon tri mjeseca. Neki pacijenti uzimaju lijek tri godine.
Oko 400 hiljada ljudi boluje od Alchajmerove bolesti u Velikoj Britaniji, a rodbina oboljelih traži nova istraživanja i terapije, očajnički moleći za pomoć.
Suzana Sorenson, glavni istraživač u Udruženju Alchajmer, kaže da kada je prvi put čula za ovaj tretman bila skeptična, ali da nakon što je vidjela film, misli da je vrijeme se taj tretman testira.
“Na prvi pogled ovaj tretman daje odlične rezultate, ali moramo da ga ispitamo i testiramo sa oprezom”, rekla je ona.
Ona je dodala da postoje veliki jazovi u istraživanju, koje je koristilo samo jednu malu pilot grupu i da se zaključci ne mogu izvesti bez postojanja kontrolne grupe.
Klajv Holms, profesor biološke psihijatrije na Univerzitetu Sauthempton, centar za istraživanje demencije, rekao je da je spreman da testira lijek.
I 100 godina nakon što je ova bolest identifikovana, lijek za progresivne neurodegenerativne promjene i dalje ostaje samo san. Uprkos napretku u drugim oblastima, vrlo malo je postignuto na polju ove teške bolesti.
Jedini napredak bili su lijekovi koji su kontrolisali simptome kao što su agitacija i nemir. Međutim, obnavljanje memorije i kognitivnih sposobnosti ispostavilo se kao mnogo teži zadatak.
Ovo stanje uzrokovano je nagomilavanjem taloga proteina u mozgu koji stvaraju simptome demencije.
Postoje tri lijeka za koje se smatra da zaustavljaju napredak bolesti, ali je ne ukidaju, to su “arisept”, “reminil” i “ekselon”.