NJUJORK, Bonitetna agencija Fič povukla je prijetnje o mogućem snižavanju kreditnog rejtinga SAD sa obrazloženjem da se stanje američke ekonomije popravlja kao i da je okončana drama oko plafona američkog duga.
Odluku o zadržavanju najvišeg kreditnog rejtinga AAA SAD Fič je, kako se navodi u saopštenju koji prenosi AFP, donio jer je otklonjena neizvjesnost oko podizanja gornje granice zaduživanja države, a time je otklonjena i zabrinutost oko pitanja sposobnosti SAD-a da uredno izvršava svoje obveze.
Fič je uz ocjenu AAA dodao i stabilnu perspektivu koju ne namjerava srednjeročno da mijenja.
Bonitetna agencija je sredinom oktobra upozorila da bi moglo doći do snižavanja kreditnog rejtinga SAD-a, zbog političke borbe oko povećanja gornje granice zaduživanja.
“Fič i dalje vjeruje da će dozvoljena granica državnog duga biti podignuta, ali političko balansiranje i smanjena fleksibilnost finansija mogu povećati rizik od bankrota SAD-a”, navela je agencija u svom oktobarskom saopštenju.
Agencija predviđa da će ovogodišnji američki dug dostići 100 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) prije nego što počne osjetnije da pada u naredne četiri godine, ali što je ispod 110 odsto kako se prethodno očekivalo a što nikako ne bi bilo u skladu sa ocjenom AAA.
Odluka o nesnižavanju rejtinga prije svega je donijeta zbog prošlogodišnjeg pada deficita BDP najveće ekonomije svijeta na četiri odsto. Deficit BDP u 2012. iznosio je 6,7 odsto, a 2009. godine 9,8 odsto.
Američka Uprava federalnih rezervi (Fed) snizila je prognozu privrednog rasta SAD za ovu i iduću godinu, ali navodeći da će stopa nezaposlenosti padati bržim tempom nego što se vjerovalo u decembru.
Fed očekuje da će ekonomija u 2014. napredovati 2,8 do tri odsto, a u 2015. tri do 3,2 odsto, što je po 0,2 odsto niže u odnosu na raniju prognozu.
Nezaposlenost bi, međutim, trebalo da bude smanjena na 6,1 do 6,3 odsto ove godine, u odnosu na ranije očekivanih 6,3 do 6,6 odsto, kao i na 5,6 do 5,9 odsto u 2015.
Centralna banka nije mijenjala prognozu inflacije, koja bi ove godine trebalo da iznosi 1,6 odsto, a iduće dva odsto. Tanjug