TESLIĆ, Direktor Poreske uprave Republike Srpske (RS) Zora Vidović istakla je da su stvoreni gotovo svi uslovi za primjenu novog Zakona o porezima na napokretnosti.
“Formiran je registar i podneseno je oko 2,5 miliona prijava. One su unesene i formiran je prvi dio registra, a drugi dio koji se odnosi na formiranje vijednosti te imovine i unošenje stopa, dostaviće nam opštine”, istakla je Vidovićeva u Banji Vrućici kod Teslća, gdje je održan okrugli sto na temu “Implementacija Zakona o porezima na napokretnosti”.
Ovaj skup organizovao je Savez opština i gradova RS, a prisustvuju mu čelnici opština i gradova RS, Ministarstva finansija RS, Ministarstva uprave i lokalne samouprave i Poreske uprave RS.
Vidovićeva je dodala da je ovaj zakon povoljniji za građane u RS koji posjeduju jednu stambenu jedinicu u kojoj žive i na tu nekretninu neće se ni plaćati porez.
“Porez će plaćati stanovnici RS i pravna lica koja imaju više nekretnina i višak stambenog ili poslovnog prostora , što mislimo da je sasvim u redu”, rekla je Vidovićeva.
Ona je izrazila nadu da će provođenje novog Zakona o porezima na nepokretnosti početi od naredne godine i da će do tada biti stvoreni svi uslovi za njegovu primjenu.
Presjednik Saveza opština i gradova RS i gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović rekao je da je prije početka primjene novog zakona potrebno otkoniti postojeće nedoumice.
“Imamo Zakon o porezima na nepokretnosti koji bi se trebao početi primjenjivati od januara iduće godine i u njemu su jedino definisane stope od 0,05 do 0,5 odsto po kojima porez treba da se plati”, rekao je Davidović.
On je dodao da je lokalnim samoupravama, svakoj za sebe, ostavljeno da utvrde vrijednosti poreskih stopa na svojoj teritoriji.
“Da bi se to uradilo skupštine moraju donijeti odluku i neko mora predložiti te poreske stope, a da bi to uradili mora se znati koliko ima prijavljenih nepokretnosti, koliko je Poreska uprava procijenila vrijednost nepokretnosti da bi se te stope mogle primjeniti”, naglasio je Davidović.
On je dodao da je sve to za opštine i gradove jedna nepoznanica i zato je organizovan sastanak na koji su pozvani svi revalantni predstavnici i na kome ćemo vidjeti da li je Poreska uprava obavila svoj dio posla i stvorila uslove za implementaciju ovog zakona.
Načelnik opštine Gradiška Nikola Kragulj rekao je da od ovog sastanka očekuje informaciju da li postoji osnovica za oporezivanje i da li je izvršena provjera onoga što su građani prijavili i šta će se uopšte oporezivati.
On je naglasio da opština Gradiška do sada nije ostvarivala prihod kroz ove poreze i da nema procjenu koliko bi se po tom osnovu slilo sredstava u opštinski budžet.
Načelnik teslićke opšine Savo Kasapović rekao je da bi ovaj porez trebao povećati prihode u budžetima opština ako bi se primjenjivao onako kako to zakon reguliše.
Kasapović kaže da je dilema to ko će se baviti naplatom, što sada radi Poreska uprava, a ukoliko to i dalje bude radila, pitanje je koliko će biti zainteresovana za naplatu sredstava koja idu u opštinski budžet.