PODGORICA, Prema prijedlogu zakona o radu koji je utvrdila Vlada Crne Gore na posljednjoj sjednici, predviđeno je da rad na neodređeno vrijeme bude pravilo, dok je zasnivanje radnog odnosa na određeno oročeno na minimum dvije godine.
Minimalna zarada bila bi 30 odsto od prosječne. Pojednostavljena je i procedura isplate otpremnina i utvrđivanja tehnoloških viškova.
– Dugo su socijalni partneri radili na usaglašavanju spornih izmjena Zakona o radu. Teško je bilo pomiriti suprotne zahtjeve poslodavaca i radnika, da im se omoguće veća ovlašćenja – kazala nam je Vesna Simović, profesor radnog prava, član radne grupe za usaglašavanje zakona o radu.
Svi su na kraju odustali od tvrdih zahtjeva, i sada imamo jedan tekst koji je postignut kompromisom socijalnih partnera. To, međutim, ne znači da su svi zadovoljni postignutim rješenjima, koja su, ipak, prihvatljiva – navela je Simovićeva.
U finalnoj verziji rad na neodređeno vrijeme je princip, a na određeno se zasniva na dvije godine, i to je upravo dio koji ne zadovoljava kriterijume poslodavaca. U Uniji poslodavaca tvrde da je izostao ravnopravni tretman u radu na određeno u odnosu na neodređeno vrijeme, što poslodavcima povećava rizike promjene u upravljanju ljudskim resursima, saopšteno je iz te poslodavačke organizacije. Oni su očekivali da će izmjenjeni zakon ponuditi fleksibilniji način otpuštanja radnika, bez dugotrajnih postupaka.
S druge strane, u Uniji slobodnih sindikata ističu da postoje odstupanja od dogovora socijalnih partnera.
– Ovo je skandal u socijalnom dijalogu i pregovorima – ocijenila je Sandra Obradović iz te radničke asocijacije.
Međutim, profesorka radnog prava navodi da je očekivano što su poslodavci najmanje zadovoljni rješenjem koje definiše davanje otkaza zaposlenom.
– Nezadovoljni su iz prostog razloga što sada moraju da postoje valjani razlozi za davanje otkaza. Nismo precizirali slučajeve, kao što je bilo u zakonu iz 2008. godine, već smo uveli rješenje da je poslodavac taj koji je dužan da dokaže valjan razlog za otkaz. Dakle, svaka odluka o otkazu mora da sadrži kvalitetno obrazloženje i zato mislim da će poslodavci biti u problemu ako ne budu imali dobre razloge koje će moći da dokažu na sudu – objasnila je Simovićeva.
Suad Numanović, ministar rada i socijalnog staranja, poručio je zaposlenima da usvojeni zakon štiti radnike, te da mjesta ima za dobre radnike.
– Smatram da dobar radnik ne treba da se plaši nijednog pa ni ovog zakona, jer je potpuno zaštićen kada je u pitanju rad, ali i kada postoji mogućnost otkaza – rekao je Numanović.
Sindikat
Komentari na utvrđeni prijedlog zakona nisu stigli iz Saveza sindikata. Očigledno je da su dešavanja u toj radničkoj asocijaciji, koju potresaju nesuglasice, ali i štrajkovi unutar i ispred zgrade, uticala da Zakon o radu stave u drugi plan. Novosti