BRISEL, Finansijski analitičari upozoravaju da se optimizam Brisela u vezi sa izlaskom EU iz recesije odnosi na ekonomiju, prije svega, NJemačke, pa i Francuke, ali da postoji niz zemalja u kojima stanje ni izbliza nije tako dobro.
Na suprotnom polu zone evra situacija se ne poboljšava. Šta više, šef Evrogrupe Jerun Dijselblum nedavno je direktno priznao da će Grčkoj moguće ponovo zatrebati međunarodna kreditna pomoć poslije završetka aktualnog programa pomoći 2014. godine.
Grčka se kretala ka krizi dugo i uporno tokom niza godina. Odigrali su svoju ulogu i neopravdano visoki vojni troškovi zbog hipotetičnog konflikta sa Turskom, i atinska Olimpijada 2004. godine, koja nije donijela profit na koji se računalo – već gubitke…
U Grčkoj su stalni štrajkovi i sukobi demonstranata i policije, a u Portugaliji u slične svrhe aktivno se koriste više sudske strukture.
Rezultat je još negativniji za Brisel. Tako je vrh EU i Vladu Portugalije iznenadila presuda koju je u avgustu izrekao Ustavni sud povodom prava radnika da otpuštaju saradnike koji nisu uspjeli da prođu prekvalifikaciju. Sud je stao na stranu radnika.
Prema mišljenju eksperata, to može da bude posljedni impuls koji će natjerati vlasti da se ponovo obrate za pomoć međunarodnim kreditorima.
Do danas EU i MMF još nisu riješili da li da nastave izdvajanje Portugaliji tekuće tranše od 78 milijardi evra, usaglašene još u maju 2011. godine.
Očigledno plašeći se porasta socijalne napetosti prema grčkom scenariju, potpredsjednik portugalske vlade i lider Narodne partije Paulu Portas pozvao je EU i MMF da revidiraju uslove za dobijanje antikrizne tranše.
Evropska komisija je već stavila do znanja da računa na povratak povjerenja međunarodnih investitora u portugalsku ekonomiju u 2014. godini i za sada nije spremna na vanredne ustupke – navode agencije.
Uz to na Brisel vrši pritisak Berlin, koji ne smatra da je ispravno popuštati dužnicima – i to provocira raskol u okviru cijele EU. (Srna)