BEOGRAD, Ustavni sud Srbije, na sjednici u srijedu, nije prihvatio inicijative da pokrene postupak za utvrđivanje neustavnosti odredaba Zakona o vraćanju imovine crkvama i vjerskim zajednicama – saznaju „Novosti“. Ustavni sud je zaključio da je ovaj zakon u skladu sa Ustavom i međunarodnim propisima, i da njegove odredbe ne sadrže povredu načela pravne jednakosti i zabrane diskriminacije. Mreža za restituciju pozdravlja odluku suda navodeći da više ne postoji nijedna prepreka u donošenju zakona o opštoj restituciji.
– Sudije su ocijenile da Zakon o vraćanju imovine crkvama i vjerskim zajednicama ne povređuje načelo ravnopravnosti svih oblika svojine, privatne, zadružne i javne, kao što su smatrali inicijatori – objašnjavaju „Novostima“ u Ustavnom sudu.
Pored toga, prema najvišem pravnom aktu, društvena imovina se pretvara u privatnu pod uslovima koji su predviđeni zakonom.Takođe, podnosioci inicijative osporavali su i član zakona prema kome osoba koja je zakupila nepokretnost, koja mora da se vrati, ima pravo da je koristi do dvije godine kako bi prilagodila svoj posao novim uslovima. Prema ovom paragrafu, crkva ili vjerska zajednica i zakupac mogu da naprave i drugačiji sporazum. Ustavni sud je zaključio da je i ovaj dio propisa u skladu sa „zakonom svih zakona“. U Ustavnom sudu upozorili su podnosioce inicijative da pravni akti ne mogu da dijeluju retroaktivno, osim izuzetno, ako to nalaže opšti interes, koji je naveden u samom zakonu.
– Obaranje Zakona o vraćanju imovine crkvama i vjerskim zajednicama je bilo osuđeno na neuspjeh ako odlučuju profesionalci ili uspjeh ako rade politički pioni – kaže Mile Antić, koordinator Mreže za restituciju. – Sudije su čuvale ugled struke, lični dignitet, ugled i čast. Poštujemo taj čin jer je danas rijedak u opštem moralnom posrnuću. Ipak, činjenica je da je manipulacija, koja je došla iz Vlade Srbije, da se čeka odluka Ustavnog suda, odložila donošenje zakona o opštoj restituciji i to zaslužuje svaku osudu. Političku odgovornost treba da snose ne samo manipulatori već i oni koji su to nekritički prihvatili i dočekali kao još jedan neutemeljeni izgovor za odlaganje donošenja zakona o restituciji.
Prijedlog
U mreži za restituciju kažu da odluka Ustavnog suda još jednom potvrđuje da oteta imovina poslije Drugog svjetskog rata može da se vrati u naturi. Kako kaže Antić, pošto Vlada Srbije još nema svoj prijedlog zakona o restituciji, može da iskoristi nacrt iz maja 2007. godine, koji je pripremio Milan Parivodić, tadašnji ministar za finansije i ekonomske odnose sa inostranstvom. Taj prijedlog predviđa naturalnu restituciju gdje god je to moguće.
Više varijanti
Činjenica da nije istovremeno donijet i opšti zakon o restituciji za druga pravna i fizička lica, već da će biti donijet naknadno, ne čini osporeni zakon suprotnim Ustavu. Kako navode u Ustavnom sudu, zakonodavac se opredijelio za postupnu denacionalizaciju po vrsti imovine i po subjektima, sa krajnjim ciljem da se sprovede opšta denacionalizacija, kojom treba da se okonča vraćanje imovine bivšim vlasnicima na šta ukazuje Zakon o prijavljivanju i evidentiranju oduzete imovine iz 2005. godine. Novosti