BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić izjavio je danas da tržište kapitala RS ima perspektivu, jer su ostvarene sve pretpostavke kako bi došlo do njegovog unapređenja u narednom periodu.
“Vlada RS je u predhodnom periodu zaokružila kompletan zakonski okvir koji je praktično jedan ambijent da bi se tržište kapitala razvilo”, rekao je novinarima Džombić koji učestvuje u Petoj međunarodnoj konferenciji Banjalučke berze.
On je naveo da je donesen novi Zakon o privrednim društvima, Zakon o dugu i garancijama, Zakon o tržištu hartija od vrijednosti i Zakon o unutrašnjem dugu, kao i niz operativnih mjera koje su urađene u smislu da se sugeriše i usmjeravaju opštine da kapitalne i infrastrukturne projekte finansiraju putem dužničkih hartija od vrijednosti, obveznicama, a ne kreditom.
Džomić je dodao da se radilo i na pravilnicima kod investiranja posebno kod osiguravajućih društava usmjeravajući ih da ulažu u dužničke hartije od vrijednosti, a ne u imovinu ili zajam.
“Sve je to doprinjelo da se promjeni odnos prometa na Banjalučkoj berzi i sada oko jedna trećina prometa odnosi se na dužničke hartije od vrijednosti, a preduzeli smo i mjeru kojom je dozvoljeno da se obveznicama unutrašnjeg duga izmiruju porezi, a što je značajno uticalo i na cijenu tih obveznica i likvidnost tržišta kapitala”, naglasio je Džombić.
On je pozvao investitore da ulažu u tržište hartija od vrijednosti, jer su one sigurne, iznoseći podatak da je RS do sada izdala oko 370 miliona maraka obveznica po osnovu unutrašnjeg duga i najavio da će u narednom periodu biti izdavane i obveznice koje su vezane za kapitalne projekte.
Direkor Banjalučke berze Milan Božić iznio je očekivanje da investitori sa više pažnje analiziraju pojedinačne akcije, napominjući da je u vremenu krize odgovornost na preduzećima da više resursa potroše na odnose sa investitorima, radi otklanjanja sumnje u ulaganja u hartije od vrijednosti.
On je naveo da je promet na Banjalučkoj berzi iznosio oko 50 miliona KM za prva četiri mjeseca ove godine, kao i da Berza postaje sve više i tržište obveznica.
Prema njegovim riječima, Banjalučka berza daje doprinos prevazilaženju krize i unapređenjem sistema za trgovanje, zalaganjem za korporativno upravljanje, te edukacijom učesnika na berzi.
Na ovoj konferenciji obrađene su teme o dostignutom nivou korporativnog upravljanja u RS, stanju i perspektivama javnih emisija hartija od vrijednosti, odnosima sa investitorima, razvoju i primjeni novih tehnologija na Banjalučkoj berzi.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sad ga možete j…..
Kad ste od svega što je valjalo napravili zombi emitente, sad očekujete da neko ulaže.
Slovenci gledaju samo kako da se izvuku odavde. Dojadile im priče iz statistike.
Zakoni postoji, ali se ne primjenjuju. Mali akcionari se bezocno pljackaju, a nadlezne insiticije se prave lude i pricaju bajke kao o ovaj nekompetentni ministar. Niko ne provera transferne cijene kod Biraca i njihove povezane firme preko kojih se izlvaci novac iz RS. Tzv. uspjesni biznismen Kukic kompletno poslovanje iz Famoka a.d. prebaci na svoj d.o.o., time se javno hvali na svom sajtu, a o pravima fonda PIO i malih akcionara ni rijeci.
Dragi ministre, slusao sam vas jucer vrlo pazljivo. Izlaganje je bilo blisatavo, snalazenje s mikrofonom nadprosjecno (ovo s mikrofonom je vjerovatno posljedica prakse), opsti dojam – ministarstki.
Imam samo jednu zamjerku, malu. Sto niste rekli istinu? Sto niste rekli da je BLSE postala iskljucivo servis Vlade (ne krivicom BLSE) za plasiranje obveznica, poreska oslobadjanja i nagradjivanje neredovnih poreskih obveznika. Sto niste rekli da na BLSE vise prakticno i nema nicega za ponuditi osim obveznica, a posebno da se osvrnem na obveznice ratne stete. Neko kome je otac, brat, muz, sin… dao zivot za RS umjesto da dobije novac, dobija papirice od RS, a onda taj papiric za 30% vrijednosti kupuje nekakav lik koji nije placao porez RS i nosi ga vama da mu ga vi prihvatite kao 100% otplate. Ko je ovdje izvukao deblji kraj, ko je profitirao, a ko nije dobio nista? Obveznice, zanimljiv instrument za zaj…. sitne raje.