BRISEL, Evropska komisija sprema se da donese odluku o radikalnom smanjenju proizvodnje i korišćenja biogoriva do 2020. godine, što je izazvalo žestoku reakciju među zagovornicima i protivnicima proizvodnje bioenergenata, javlja dopisnik Srne iz Brisela.
Nova evropska regulativa trebala bi da smanji postojeći dio biološki proizvedenih energenata /etanola i biodizela/ sa dosadašnjih 10 odsto na pet odsto.
Zaokret u evropskoj energetskoj politici tumači se, prije svega, rastom cijena hrane, prouzrokovanim sušom ovog ljeta, kao i rastom cijena konvencionalnih energenata.
Osim toga navode se i najnovije studije, koje je preduzela EU, a iz kojih se vidi da je proizvodnja biogoriva ekološki štetna i ekonomski neisplativa.
Ekstenzivno krčenje šuma i korišćenje skupe mehanizacije predstavlja daleko veću ekološku štetu, nego što se to ranije pretpostavljalo.
Emisija ugljen-dioksida pri proizvodnji biogoriva je gotovo dva puta veća od predviđene, a dugoročne posljedice su nesagledive.
Evropske ekološke i nevladine organizacije su na inicijativu Evropske komisije reagovale, uglavnom pozitivno, sa time da se od EU traži da se rok do 2020. godine bitno skrati.
Sa druge strane, došlo je do talasa protesta evropskih proizvođača poljoprivrednih kultura namijenjenih proizvodnji bioenergenata.
Nacionalna unija farmera Engleske žestoko je protestovala protiv evropske inicijative.
Portparol ovog udruženja Gaj Gejgen ističe da je inicijativa Evropske komisije “zapanjujuće kratkovida”.
On kaže da aktivnosti nevladinih organizacija i raznih zelenih udruženja samo doprinose uticaju OPEK-a i raznih naftnih i prehrambenih multinacionalnih korporacija i ostalih negatora klimatskih promjena kako bi se zaustavila proizvodnja biološki obnovljivih izvora energije. Srna