– Poreska uprava RS Okružnom tužilaštvu Banjaluka podnijela dva izvještaja zbog nepravilnog izdvajanja sredstava iz gipsare i neisplaćivanja plata radnicima
– Osnovni sud u Mrkonjić Gradu kaznom od 5.000 KM “pomilovao” direktora Nebojšu Ćurka
– Bogdanović: Nemamo plate, nemamo zdravstveno osiguranje… Ostali smo bez riječi
– Radnici “Volara” sutra kod ministra rada Milenka Savanovića
BANJALUKA – Odjeljenje za istrage Poreske uprave Republike Srpske, saznaje portal CAPITAL, proteklih godina imalo je pune ruke posla u propaloj fabrici gipsa “Volari” u Šipovu. Direktor Nebojša Ćurko, prema zbiru obaveza iz 2015. i 2017. godine, ojadio je budžet RS za ukupno 2.488.552 KM. Dvije optužnice Okružnog tužilaštva Banjaluka završile su Osnovnom sudu u Mrkonjić Gradu kao objedinjen predmet, a Ćurko je „nagrađen“ novčanom kaznom u iznosu od 5.000 KM.
Istina, Krivični zakon RS nije precizirao koliki je iznos novčane kazne za ovo krivično djelo, ali je kao opciju ponudio i trogodišnju zatvorsku kaznu, koja nije ni djelimično primijenjena u Ćurkom slučaju.
Mrkonjićki sud ovim je, kako je CAPITAL pisao prošle sedmice, zvanično okončao sve sudske sporove protiv direktora za čijeg je mandata prestala sa radom ova fabrika, a radnici praktično ostali na ulici. O iznosima koji su bili predmet spora nisu bili raspoloženi da govore.
„Okružno tužilaštvo Banjaluka podiglo je 2. marta 2016. i 7. septembra 2017. godine optužnice protiv Nebojše Ćurka zbog nepravilnog izdvajanja sredstava pravnog lica. Na prijedlog okružnog tužioca, na pretresu od 14. decembra prošle godine, Osnovni sud u Mrkonjić Gradu spojio je optužnice i formirao jedan predmet. Prema presudi od 7. marta 2018. godine, Ćurko je proglašen odgovorinm za počinjeno krivično djelo i osuđen je na novčanu kaznu u iznosu od 5.000 KM“, stoji u pisanom odgovoru za našu redakciju koji je potpisala vršilac dužnosti predsjednika suda Jovanka Vasić.
Ipak, poreznici preciziraju da su prvi izvještaj tužilaštvu podnijeli 17. novembra 2015. godine i to protiv Ćurka, ali i Miodraga Babića, koji je od Radojice Ratkovca, kontroverznog prnjavorskog biznismena, 2009. godine preuzeo sve akcije gipsare. U tom dokumentu navedeno je da su nepravilnim izdvajanjem sredstava budžet RS oštetili za 1.118.098 KM.
Drugi izvještaj, ali ovog puta samo protiv Ćurka, podnesen je 18. maja prošle godine zbog sumnje da je nepravilno izdvajao sredstava “Volara”, ali i povrijedio osnovna prava radnika zbog neuplaćivanja plata i doprinosa. Novi minus u budžetu RS iznosio je 1.370.454 KM.
“Pojašnjenja radi, Krivičnim zakonikom RS je propisano da će se odgovorno lice u pravnom licu koje je po propisima kojima se uređuje oblast poreza RS lično odgovorno za poreske obaveze pravnog lica, a koje je odobrilo izdvajanje sredstava pravnog lica u druge svrhe, a ne za plaćanje poreskih obaveza pravnog lica, pa je time prouzrokovana nesposobnost pravnog lica za pravovremeno podmirenje poreske obaveze, kazniti novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine”, podsjetili su iz PU RS.
U međuvremenu, gipsara “Volari“ Ministarstvu finansija RS podnijela je zahtjev za odgođeno plaćanje poreskih obaveza.
Radnici gipsare, kojima doprinosi nisu plaćeni cijelu proteklu deceniju, a na računima u posljednjih devet mjeseci nema ni plate, ogorčeni su zbog ovakvog sudskog epiloga.
“Ovakva nepravda se učini radnicima, toliki minus se napravi u državnom budžetu i na kraju kazna bude 5.000 KM. Nemamo plate, nemamo zdravstveno osiguranje… Ostali smo bez riječi”, kazao je za CAPITAL Goran Bogdanović iz sindikalne organizacije gipsare.
Radnici sutra u Vladi RS
Kako šipovačka gipsara ni nakon šest mjeseci nije počela s radom, radnici će danas pojedinosti o kriminalu u “Volarima”, ali i svojim neostvarenim pravima razgovarati sa ministrom rada i boračko – invalidske zaštite RS Milenkom Savanovićem.
“Dolazimo na razgovore s ministrom Savanovićem. Neka i on kaže šta misli. Ako dogovor ne postignemo, radnici dolaze na proteste. Ovako više ne ide. I danas smo se okupili u krugu gipsare, ali nas niko ne čuje”, naglasio je Bogdanović.
Savanović je još prošle sedmice rekao da će sa radnicima rado porazgovarati o njihovom problemu, ali nije precizirao i kako bi mogao da riješi njihov problem.
„Gipsara ‘Volari’ je dugogodišnji problem. Dugovanja prema radnicima su za svaku osudu. ‘Velike privrednike’ koji rade to što rade treba eliminisati i ne dozvoliti im da privatizuju kapital. Devet mjeseci da mu neko radi, a da ne isplati plate… To je neviđeni bezobrazluk. Eksploatisati prirodni resurs koji pripada svima nama, a onda ga sebi prigrabiti i ljude držati kao robove… To je za svaku osudu. Primiću radnike ako dođu pred Vladu. Uvijek sam na strani radnika. Ja sam servis tih ljudi“, kazao je Savanović.
Tužilaštvo provjeravalo „Volare“, MUP zaustavljen
O nezakonitostima u gipsari upoznati su i Državna agencija za istrage i zaštitu SIPA, ali i Ministarstvo unutršnjih poslova RS. SIPA je MUP-u 31. oktobra 2016. godine proslijedila prijave sindikalaca iz “Volara”, nakon čega je dokumentacija završila u Policijskoj upravi Mrkonjić Grad.
“Okružno javno tužilaštvo Banjaluka 3. maja 2017. godine obavijestilo je Policijsku upravu Mrkonjić Grad da nije potrebno da ona provjerava navode iz prijave, s obzirom na to da to radi tužilaštvo zajedno sa drugim nadležnim institucijama”, navode u MUP-u RS.
Obustavom istraga dobar dio nezakonite priče iz “Volara”, koju su radnici potkrijepili i dokumentacijom, ostao je sakriven.
Najbolji gips u bivšoj Jugoslaviji, još od kada je privatizovao kontroverzni prnjavorski biznismen Radojica Ratkovac prije petnaestak godina, proizvodila je samo povremeno, a i to je, tvrde radnici, prodavano „na crno“. Plate su isplaćivane „na ruke“, u kešu. Iza malverzacija, kako je CAPITAL ranije pisao, ističu radnici, osim Ratkovca, stoji i aktuelni načelnik Šipova Milan Kovač, koji je prnjavorskom biznismenu Ratkovcu pomogao prilikom privatizacije.
Milionskim iznosima oštećena je i RS, jer ovoj firmi nikada nije odobrena koncesija za eksploataciju rudnika gipsa. Istina je da koncesioni ugovor nije potpisan ni 12 godina nakon što je gipsara “Volari” podnijela zahtjev za dodjelu koncesije za eksploataciju rudnika. Za sve ove godine rudnik je eksploatisan na osnovu rješenja tadašnjeg Ministarstva privrede, energetike i razvoja RS, a u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS tek nedavno su namjeravali da provjere da li ovo preduzeće ispunjava obaveze, kako bi postupak dodjele koncesije bio okončan.
To praktično znači da niko od nadležnih već više od deceniju nije vodio računa o tome da li gipsara “Volari” plaća naknadu u visini od 3,2 odsto od ukupnog prihoda ostvarenog prodajom ili korišćenjem sirovine na ležištima Dočići i Orlovača.
CAPITAL: Žana Gauk
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pa, uzmu 23 miliona od države pa spremaju 40 miliona da maznu od željenica koje grcaju u dugovima a jure napaćene jadnike koji smuljaju iljadu dvije il pet.Pa eto i taj 2,5miliončeta,
litvanci odnesu milijardu pa ovi uzmu od njih potraživanje hehehe, lebac ti poljubim.I onda sad zajedno država i mafija nastavljaju poso mafije iz Litvanije.