BANJALUKA, Pred banjalučkim Okružnim sudom juče je počeo sudski proces protiv Ilije Drpe, bivšeg direktora brodske rafinerije, i Milana Bogićevića, bivšeg ministra privrede, energetike i razvoja RS, koji se terete za zaključenje štetnog ugovora između Rafinerije i Kompanije „Vitol“. Postpupak je počeo svjedočenjem Ostoje Sremca, nekadašnjeg predsjednika UO Rafinerije.
– Neki članovi Upravnog odbora Rafinerije nafte u Brodu znali su da se priprema potpisivanje ugovora s „Vitolom“ o preradi nafte u decembru 2003. godine. Ipak, o tome se prije potpisivanja ni na jednoj sjednici nije raspravljalo niti je UO dobio nacrt ugovora – rekao je Sremac.
U optužnici Specijalnog tužilaštva RS Drpa se tereti da je kao zastupnik Rafinerije u svojstvu direktora 5. decembra 2003. godine u Londonu sa ovlašćenom osobom koja je zastupala „Vitol SA“ zaključio ugovor o uslužnoj preradi nafte prihvatajući uslove ugovora za koje je unaprijed znao da su štetni po preduzeće i da se ne mogu ispoštovati. Istom optužnicom Bogićević se tereti što je kao tadašnji ministar, svjesno prekršio zakon jer je odobrio izdavanje garancije od resornog ministarstva u ime Vlade RS, bez saglasnosti Vlade.
– Ugovorom je bilo zaključeno da se mjesečno preradi između 60.000 i 80.000 tona nafte. „Vitol“ je tada obećao i uplatu od dva miliona dolara za popravku pojedinih postrojenja. Zbog tadašnjeg dvostrukog oporezivanja u RS i FBiH prodaja nafte nije išla dobro, a „Vitol“ nije dostavljao nove količine na preradu dok prerađene ne prodaju – rekao je Sremac. On je naveo da mu nije poznato da li su obavljene ikakve konsultacije s tehničkim službama Rafinerije u pogledu mogućnosti prerade ugovorenih količina.
– S obzirom na to da je u ugovoru bilo odredaba koje je bilo teško ispoštovati i ostvariti, UO je raspravljao o raskidu. Ipak, zaključeno je da bi za Rafineriju bila veća šteta ukoliko bi došlo do raskida ugovora nego do završetka njegove realizacije – rekao je Sremac. On je dodao da su mesečni troškovi rafinerije tada bili oko četiri miliona KM. Nekadašnji predsjednik UO brodske rafinerije ispričao je da je ova kompanija u 2004. godini bila u gubitku između 30 i 40 miliona dolara i da je nakon potpisivanja ugovora zapala u još veće gubitke.
Svoje iskaze dala su još četiri svjedoka optužbe, a tužilaštvo je najavilo da će tokom procesa biti saslušana 32 svedoka. Specijalni tužilac RS Svjetlana Bijelić rekla je da originalni „sporni“ ugovor između Rafinerije i „Vitola“ do danas nije pronađen i da se ne zna gdje je on završio.
Zbog neizvršenih ugovorenih obaveza, „Vitol“ je 28. jula 2006. pokrenulo sudski spor protiv Rafinerije i RS pred nadležnim sudom u Londonu radi gubitka od preko 115 miliona dolara. Usljedila je nagodba između Vlade RS i „Vitola“, kojom je Ministarstvo finansija RS na račun „Vitola“ uplatilo gotovo 27,4 miliona dolara za štetu prouzrokvanu ugovorom. Blic
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ovo je, na zalost politicki montiran proces. nemaju oni zelju da kazne krivce, vec da kazne cavica koji je naljutio dodika time sto je osnovao stranku a sad mu se ovaj sveti na ovakav nacin.
mislim da je za vitol najodgovorniji bivsi premijer mikerevic.
tacno lemi
da.Mikerevic se mudro pvukao.treba braniti silni kapital.pa udarili na minornog Drpu.drzi baba stanu .a sumljam da je Cavic nesto psebno naljutio Dodika.prije da Dodik nece da sam ponese odgovornost promjene Ustava.isuvise njih stvari veza da bih se ljutili.recimo Farmaland.
Njih najviše vežu krave