BANJALUKA, SARAJEVO – Građani BiH sve više koriste motocikle kao prevozno sredstvo, što pokazuju i podaci da je u 2008. godini uvezeno skoro duplo više ovih dvotočkaša nego u 2007.
Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, rekao je da je u prošloj godini uvezeno 13.620 motocikala, a 2007. taj broj je bio 7.476.
“Vrijednost motocikala koji su uvezeni u BiH prošle godine je 17 miliona maraka, a za 2007. ova vrijednost je deset miliona maraka”, naveo je on.
Kovačević je kazao da je od početka ove godine do sada uvezeno 750 motocikala čija je vrijednost pola miliona maraka.
U “Suzuki centru” u Banjaluci potvrdili su da je povećana prodaja skutera i manjih motocikala i smatraju da će povećana prodaja motora biti i dalje nastavljena.
“Ljudi se u posljednje vrijeme sve više odlučuju za kupovinu motora koje koriste kao prevozno sredstvo jer na taj način izbjegavaju gužve u saobraćaju i ne treba da razmišljaju o parking mjestu za automobil”, istakli su u “Suzuki centru”.
Dodali su da građani korištenjem motora kao prevoznog sredstva imaju određenu uštedu jer plaćaju manje osiguranje i troše manje goriva.
“Velika je prednost, posebno ljeti, koristiti motor umjesto automobila i građani su to prepoznali”, kazali su u “Suzuki centru”.
U pojedinim salonima u FBiH su potvrdili da je prodaja motocikala u februaru ove u odnosu na isti mjesec prošle godine povećana, te napominju da sezona tek počinje.
Azra Vidović iz Auto-moto centra “Viba” Tuzla, koji je jedini uvoznik motocikala marke suzuki u BiH, kazala je da su prošli mjesec prodali 11 dvotočkaša, “što je za motore puno jer sezona još nije krenula”.
Navela je da su u februaru prošle godine prodali pet do šest motocikala suzuki.
“Porasla je prodaja motora. Razlog je Irak. Dosta momaka je otišlo u Irak i sada se vraćaju i mogu sebi priuštiti skupe motore. Ima tu i naših i stranaca. Ne dolaze nam samo iz Tuzle već i Mostara, Sarajeva, Banjaluke”, rekla je Vidovićeva.
Napomenula je da očekuju dobru prodaju u ovoj godini. Dodala je da se cijene motocikala kreću od 11.000 KM za skutere do 26.000 KM koliko košta GSX.
U Moto-centru “Yamaha” firme “Semitex” Sarajevo, međutim, kazali su da je trenutno stanje u prodaji motora loše, ali da to nema veze sa recesijom i svjetskom ekonomskom krizom, već s vremenskim prilikama.
“Upita ima, ali još nije vrijeme za motore. Februar je inače klimav. Stanje nam je isto kao što je bilo na početku prošle godine. U februaru i ovaj dio marta prodali smo deset do 12 komada. Sve je do vremena. Jedne smo godine u februaru prodali više nego u aprilu jer je vrijeme bilo lijepo. Izlaze i novi modeli pa se i to čeka”, naglasio je Samir Bečević, vlasnik “Semitexa”.
U Auto-centru “Tomić” Mostar, koji je generalni zastupnik i uvoznik BMW grupe za BiH, takođe su naveli da sezona vožnje motocikala tek počinje i očekuju narudžbe već od idućeg mjeseca.
“BMW je visoka klasa vozila. Malo su skuplji. Prodali smo od početka godine jedan motocikl. Tih motora se ne prodaje puno. To su namjenski motori za one koji znaju šta hoće, i oni su za cijeli život”, istakli su u Auto-centru “Tomić”.
Kazali su da cijena BMW motocikala iznosi od 20.000 do 40.000 KM. I u mostarskom Centru “Auto Nuić”, koje nudi sportske motocikle KTM i skutere, su dodali da sezona tek počinje.